سازمان همکاری اسلامی، میانمار را به توقف اقدامات وحشیانه علیه مسلمانان روهینگیا فراخواند
رؤسای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اقداماتی که علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار می‌شود را اقدامات وحشیانه برنامه‌ریزی‌شده‌ و نقض جدی قوانین بین‌المللی دانسته و خواستار توقف این اقدامات شدند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب: 283206
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در نشست رؤسای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در حاشیه نشست سران این سازمان در حوزه علوم و تکنولوژی در شهر آستانه قزاقستان با پیشنهاد "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه برگزار شد، با اشاره به تجاوزاتی که به حقوق مسلمانان روهینگیایی می‌شود، اعضای سازمان از دولت میانمار خواستند، تمامی تدابیر لازم برای توقف اقدامات تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان روهینگیایی را در پیش گیرد.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی سازمان همکاری اسلامی درباره این نشست، کشورهای عضو از دولت میانمار خواستند با هیأتی حقیقت‌یاب که از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل موظف به انجام تحقیقاتی جامع و مستقل در مورد تمامی موارد نقض قوانین بین‌المللی و ارجاع ناقضان به دستگاه عدالت شده است، همکاری کند.

شرکت‌کنندگان در این نشست، دولت میانمار را به اتخاذ تمامی تدابیر لازم جهت توقف اقداماتی که برای پراکنده کردن مسلمانان روهینگیایی صورت می‌گیرد و توقف اقدامات تبعیض‌آمیز علیه آنها و نیز از میان برداشتن تمامی علل اصلی این خشونت‌ها تشویق کرده و از میانمار خواست، بازگشت پایدار پناهجویان روهینگیایی به کشورشان که در داخل و خارج میانمار آواره هستند، را تضمین کند.

همچنین در این نشست از دولت میانمار خواسته شد، توافقنامه قبلی درباره گشایش دفتر امور انسانی سازمان همکاری اسلامی در شهر یانگون را که با هدف کمک‌رسانی بدون تبعیض به قربانیان خشونت‌ها در این کشور تنظیم شده بود، دوباره به اجرا درآورد.

شرکت‌کنندگان در نشست مذکور بر ضرورت اتخاذ اقداماتی محسوس از سوی میانمار برای ممانعت از وخامت شرایط انسانی در استان راخین تأکید کردند.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: سازمان همکاری اسلامی، میانمار، روهینگیا، مسلمانان