جابری انصاری:
اصل ثابت ایران دربحران یمن راه حل مسالمت آمیز مبتنی بر گفتگوست/امیدواریم عربستان آن گونه که ادعا می‌کند، حج را جدای از مسائل سیاسی ببیند
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه اصل ثابت ایران در تعامل با بحران کشورهای منطقه از جمله بحران یمن، حمایت از راه حل مسالمت آمیز مبتنی بر گفتگوهای سیاسی است، ابراز امیدواری کرد فاجعه انسانی موجود در یمن با گفتگوی پیش رو پایان یابد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱
کد مطلب: 227541
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، " حسین جابری انصاری" در نشست امروز خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار تقریب درباره آتش بس برقرارشده در یمن گفت:  اصل ثابت ما در تعامل با بحران کشورهای منطقه از جمله بحران یمن، حمایت از حل مسالمت آمیز مبتنی بر گفتگوهای سیاسی و پایان کشتار و خونریزی و آتش بس بوده است.

وی افزود: یک اصل اساسی در طرح جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل بحران یمن که مدتها قبل ارائه شده است هم آتش بس بوده است؛ ما از هرگونه توافق بین طرفهای سیاسی یمنی مختلف درچارچوب حل مسالمت آمیز بحران یمن و پایان دادن به این جنایت ضد انسانی که با کشتار روزمره مردم عادی و از بین بردن زیر ساختهای کشور همراه است، حمایت می کنیم.

جابری انصاری ادامه داد: مـتأسفانه آتش بس هایی که تاکنون در یمن برقرار شده، از جانب طرفهای اصلی نقض شده است و با بمبارانهای پی در پی و کشتار مستمر، آرامش و امنیت یمن را در دوره اخیر به هم ریخته اند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با گفتگوهای در جریان و توافقاتی که اینک در مسیر است و پیگیری می شود، زمینه پایان دادن به فاجعه انسانی یمن و ایجاد ثبات و آرامش در این کشور براساس انتخابهای ملت یمن را فراهم شود.

جابری انصاری در ادامه با اشاره به سفر مقامات برخی کشورها به ایران گفت: "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه هیأت بزرگی از هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا شنبه 28 فروردین به تهران سفر می کند.
وی  افزود: سفر خانم موگرینی و هیات بزرگ همراه وی نشان دهنده محتوایی و جدی بودن این سفر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین با بیان اینکه نخست وزیر ایتالیا هم فردا به تهران می آید، اظهار داشت: در بهمن ماه گذشته سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا انجام شد که سفر موفقی در زمینه تبادل نظر و رایزنی در مسائل مختلف دوجانبه و حصول توافق ها و تفاهم های اولیه بین بخش خصوصی و دولتی دو کشور بود.
جابری انصاری ادامه داد: در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران مجموعه این رایزنی ها پیگیری خواهد شد و امیدواریم روابط دو کشور که در دوران سخت روابط نسبتا متمایزی بوده است، در دوره جدید هرچه بیشتر گسترش یابد تا منافع دو کشور و دو ملت را تأمین کند.

سخنگوی وزارت خارجه، در پاسخ به سؤالی درباره تغییر و تحولات در وزارت امورخارجه به ویژه تغییر پست "حسین امیر عبداللهیان" معاون عربی و آفریقای وزیر گفت: تعییر و تحول پست در وزارت امورخارجه امری کاملا عادی است و هر سال و به ویژه درتابستان شمار قابل توجهی از مدیران مرکز به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران اعزام می شوند. درمورد آقای امیر عبداللهیان هم درصورتیکه گردشی صورت بگیرد، کاملا طبیعی خواهد بود و برخی تفسیرها و تحلیل ها
در این زمینه خیالات و حرفهای بی اعتبار است.

وی درپاسخ به سؤالی، درباره موضع جمهوری اسلامی در قبال شرکت گروههای کُرد در مذاکرات سوری چیست؟ گفت: ما در جزئیات مسائل هیچ یک از کشورها دخالت نمی کنیم؛ فایده مذاکرات سوریه این است که بین گروه های مختلف معارض با دولت سوریه انجام می شود. اینکه کدام یک از گروهها از کدام یک از قومیت ها و نژادها درگفتگوها شرکت می کنند، باید گفت، هر گروهی و از هر قومیتی که درچارچوب توافق دولت سوریه و طرف های مقابل برای شکل گیری گروه های آشتی شرکت کند، مورد حمایت جمهوری اسلامی خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سؤال که جمهوری اسلامی در چه سطحی در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در استانبول ترکیه شرکت می کند؟ گفت: جمهوری اسلامی به عنوان عضو اساسی سازمان همکاری اسلامی، استفاده از ظرفیت های این سازمان را در اولویت خود داشته است و دکتر ظریف در این اجلاس شرکت می کند، اما حضور  ایران در سطوح بالاتر از وزیر، باید با هماهنگی دفتر ریاست جمهوری انجام شود.
جابری انصاری تأکید کرد: نباید از ظرفیت اجلاس سازمان همکاری اسلامی برای تسویه حسابهای سیاسی استفاده شود؛ امیدواریم اجلاس استانبول در عالی ترین سطح برگزار شود و منافع همه کشورهای عضو و امت اسلامی را تأمین کند.

سخنگوی وزارت خارجه درپاسخ به سئوالی درخصوص پیگیری برای انجام مناسک حج، تأکیدکرد:مسأله حج یک فریضه الهی است و یک موضوع انتخابی نیست، بنابراین سیاست جمهوری اسلامی همواره تسهیل مقدمات برگزاری حج و انجام آن بوده است؛ در این مسیر جمهوری اسلامی با همه مشکلات و برخوردهای نامناسب عربستان خویشتنداری پیش گرفت و پیگیری این موضوع برای فراهم کردن مقدمات انجام آن را یک فریضه واجب می‌داند.
وی تصریح کرد: سفر هیأت حج و زیارت جمهوری اسلامی قرار است ۲۶ فروردین ماه انجام شود؛  این سفر باید ۴ ماه قبل، یعنی قبل از اقدام عربستان درقطع رابطه با ایران صورت می‌گرفت، اما طرف عربستانی آن تاریخ را به تعویق انداخت و تاریخ ۱۹ اسفند را برای این سفر اعلام کرد، اما در این تاریخ کنسولگری عربستان در دوبی که مأمور صدور ویزا برای اعضای هیأت ایرانی بود، اعلام کرد که ما از این موضوع اطلاعی نداریم، در صورتی که تاریخ مذکور از طرف وزارت حج عربستان اعلام شده بود؛ درنهایت عملا تاریخ سفر هیات حج و زیارت جمهوری اسلامی در ۱۹ اسفند سال گذشته به نتیجه نرسید و همین طور بازی تعلیقی آنها تا امروز ادامه دارد.

جابری انصاری ادامه داد: برای سفر ۲۶ فروردین‌ نیز ویزای ۵ نفر از ۸ نفر هیأت حج و زیارت صادر شده است و ما هم
پذیرفتیم، اما دولت میزبان وظیفه میزبانی دارد و باید بتواند که امنیت حجاج را فراهم کند؛ متأسفانه در سال گذشته ما نقض این تعهدات و فاجعه منا را شاهد بودیم.
سخنگوی وزارت خارجه تأکیدکرد: هیأت حج و زیارت جمهوری اسلامی برای اجرای فریضه حج در حال پیگیری موضوع است و امیدواریم عربستان آن گونه که ادعا می‌کند، مسأله حج را جدای از مسائل سیاسی در نظر بگیرد و مقدمات کار را فراهم کند تا امکان حج ایرانیان به شکل عزت مندانه برگزار شود.
جابری انصاری با اشاره به مواضع عربستان درخصوص نقض توافق هسته‌ای و قراردادهای بین‌المللی درخصوص تحریم‌ها درقبال ایران اظهار داشت: مواضع عربستان بالاتر از ظرفیت‌های این کشور است، چرا که در برابر اراده بین‌المللی و توافقات جهانی ایستادگی می‌کند و چون منافع خود را بر عدم اجرای توافقات دنبال می‌کند، دست به برخی از اقدامات می‌زند.
وی تأکید کرد: دوران این سیاست‌ها گذشته است و سیاست‌هایی که در مسیر خلاف عقربه‌های ساعت رقم بخورد، نهایتا عقیم خواهد ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در خصوص همکاری های ایران و سازمان ملل درباره تحولات منطقه به ویژه سوریه، گفت: آقای دمیستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه امشب وارد تهران می شود.
وی با بیان اینکه ۲۶ فروردین قرار است مذاکرات سوری-سوری برگزار شود، گفت: جمهوری اسلامی بر اساس سیاست خود، همواره خواهان حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه بوده و همچنین از تلاش های سازمان ملل استقبال و همراهی کرده است.
جابری انصاری افزود: این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و امیدوارم تلاش‌های آقای دمیستورا با همکاری طرف های درگیر در سوریه زمینه‌های خروج از این بحران انسانی را فراهم کند؛ سیاست جمهوری اسلامی همکاری با کشورهای منطقه و سازمان ملل برای حل این بحران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حل بحران قره‌باغ و دخالت برخی از کشورهای خارجی برای افزایش تنش در این بحران، گفت: ما پیش از این نیز گفته بودیم که با توجه به فضایی که در منطقه درجریان است، با وقوع بحرانهای جدید زمینه برای ناامنی و بی‌ثباتی گسترده‌تر در منطقه فراهم می‌شود و اگر کمربند این بحران‌ها به هم متصل شود، آثار نامناسبی را برای منطقه ایجاد خواهد کرد و مشکل‌آفرین است؛ به همین دلیل تأکید داریم که جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید مشکلات موجود را از طریق ساز و کار‌های حقوقی و بین‌المللی پیگیری کنند و اجازه ندهند که با مداخله بازیگران خارجی زمینه برای گسترش بحران در منطقه و اتصال بحران‌های مختلف به یکدیگر فراهم شود.

جابری انصاری درپاسخ به سؤ الی درباره مسأله فلسطین و حقوق مردم این منطقه و طرح‌هایی که اخیراً در مورد مسأله فلسطین مطرح شده است،‌ گفت: همواره جمهوری اسلامی ایران بر حق مردم فلسطین در نیل به آزادی و تعیین سرنوشت‌شان تأکید داشته و سعی کرده است  که در این زمینه حرکت کند.
وی با اشاره به حق مردم فلسطین در شکل دادن به یک دولت مستقل، ادامه داد:هر طرحی که نفی‌کننده حق ملت فلسطین باشد، امکان موفقیتش ضعیف خواهد بود.

جابری انصاری در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اتهام زنی غربی‌ها درباره برنامه موشکی کشورمان گفت:‌ برنامه موشکی ایران اهداف کاملا دفاعی دارد و براساس نیازهای کشور درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود؛ در مذاکرات برجام فشار طرف مقابل بر این بود که این مسأله درگفتگوها قرار بگیرد اما ایران این را نپذیرفته است و عملا هم در این مسیر پیش رفت؛ مخالفت‌ها و برخوردها تنها به پیگیری جدی تر این برنامه منجر می‌شود.

وی درتوضیح درخصوص سفر وزیر اطلاعات به کویت هم گفت: ایران و کویت هر دو در خصوص ثبات منطقه نظرهای مشترکی دارند و این سفر در خصوص تبادل نظر سیاسی بین دو کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص تغییرات در كابینه "حیدر العبادی" در عراق اظهار داشت: طبیعی است كه ایران در مسائل داخلی كشورهای دیگر مداخله نمی‌كند و درصورت هرگونه تصمیم‌ گیری مردم عراق و نهادهای قانونی و منتخب عراق ، جمهوری اسلامی ایران از آن استقبال می كند.
وی ادامه داد: مهم انتخاب ملت عراق است و برای جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان همسایه عراق، ثبات و استقرار و تامین منافع ملت عراق اهمیت دارد و هر تصمیمی كه از طرف ملت عراق گرفته شود، مورد حمایت ایران خواهد بود.
 
 سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چه زمانی گزارش برجام به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، تأکیدکرد: جدول زمانبندی ارائه گزارش برجام طبق قانون این است که هر ۳ ماه یکبار به کمیسیون امنیت ملی مجلس و هر ۶ ماه به صحن علنی ارائه شود؛ وزارت امورخارجه به تکالیف قانونی خود متعهد است تا این گزارش نهایی شود.
جابری انصاری افزود: این گزارش در حال نهایی شدن است و طبق زمانبندی قانونی به نمایندگان مجلس ارائه خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: بحران یمن، آتش بس، گفتگو، مسالمت آمیز، جابری انصاری، سخنگو