​هشدار سازمان ملل متحد:
۸۰ هزار کودک مسلمان میانماری در معرض خطر مرگ قرار دارند
برنامه‌ جهانی غذای سازمان ملل در گزارشی از وخامت شرایط کودکان روهینگیا در میانمار خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۱
کد مطلب: 275593
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) هشدار داد بیش از 80 هزار کودک زیر 5 سال در مناطق مسلمان نشین غرب میانمار در حال تلف شدن هستند و به دلیل سوءتغذیه‌ حاد در یک سال آینده به درمان نیاز دارند.
 
گزارش سازمان ملل پس از ارزیابی روستاهای ایالت غربی راخین منتشر شد. تقریباً 75 هزار مسلمان روهینگیا به دلیل سرکوب خونین ارتش از این روستاها فراری شده‌اند و کسانی که باقی مانده‌اند از بحران شدید غذایی رنج می‌برند. حتی برخی از خانواده‌ها تا 24 ساعت گرسنگی می‌کشند.
 
بنا به گزارش WFP، کودکان زیر 2 سال حتی از کمترین رژیم غذایی کافی هم برخوردار نیستند و 225 هزار نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.
 
سخنگوی WFP در میانمار می‌گوید شرایط کودکان زیر پنج سال به شکلی است که وزن آنها به سرعت کاهش می‌یابد و عملکرد سیستم ایمنی بدنشان مختل می‌شود. در گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل آمده است: «فروشگاه ها در مناطقی که خشونت و درگیری در آنها افزایش یافته تعطیل هستند یا به طور نیمه وقت کار می‌کنند. بهای مواد غذایی به شدت متغیر است و ماهی که منبع اصلی پروتئین است بسیار کم است».
 
شبه‌نظامیان روهینگیا در ماه اکتبر سال گذشته به پلیس های مرزی حمله کردند و ارتش در عملیات تلافی جویانه با بالگردها به روستاییان حمله کرد.
 
دولت میانمار ماه گذشته اعلام کرد اجازه ورود گروه تحقیقاتی سازمان ملل به این کشور را صادر نمی‌کند. این گروه برای انجام تحقیقات درباره‌ اتهامات پلیس امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا قصد ورود به این کشور را داشت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: میانمار، روهینگیا، کودک، سوء تغذیه