ایران صادرکننده فرآورده های نفتی شد
ایران با صادرات انواع فرآورده نفتی شامل نفت گاز، گاز مایع و نفت کوره به باشگاه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی پیوست.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: 242309
 
ایران صادرکننده فرآورده های نفتی شد
به گزارش تقریب(تنا) به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما،با افزایش ظرفیت مازاد تولید نفت کوره، گاز مایع و نفت گاز، از ابتدای امسال حجم صادرات این فرآورده‌های نفتی با جهش قابل توجهی همراه شده به طوری‌که روزانه میانگین 400 هزار بشکه فرآورده نفتی شامل نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و انواع سوخت مایع به بازارهای جهانی صادر شده است.
 
از این رو از ابتدای امسال تاکنون حجم صادرات نفت گاز ایران با ثبت رشدی بیش از 430 درصدی از حدود 3,5 میلیون لیتر در مدت مشابه پارسال به حدود 13 میلیون لیتر افزایش یافته است.
 
افزون بر این پیش بینی می‌شود با توجه به برنامه‌های مدیریت مصرف این فرآورده نفتی در داخل کشور و اجرای طرحهایی همچون تخصیص نفت گاز بر اساس میزان پیمایش، روند کاهشی مصرف این فرآورده ادامه یابد که در صورت تحقق برنامه‌های در دست اجرا ظرفیتی برای صادرات روزانه 20 میلیون لیتر نفت گاز در کشور وجود دارد.
 
در کنار صادرات نفت گاز، ایران به یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت کوره هم تبدیل شده است و آمارها از صادرات روزانه حدود 50 میلیون لیتر از این فرآورده نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی حکایت دارد.
 
از سوی دیگر افزایش ظرفیت مازاد تولید نفت کوره و تخصیص بخش عمده ای از این سوخت به مراکز بانکرینگ ایران در منطقه خلیج فارس افزون بر ارزآوری می‌تواند سبب توسعه بازار عرضه سوخت به کشتیها و شناورهای عبوری در منطقه راهبردی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان شود که در کنار دستاوردهای اقتصادی، مزیتهای متعدد بین‌المللی و حاکمیتی برای جمهوری اسلامی ایران به همراه دارد.
 
گاز مایع نیز از دیگر محصولات صادراتی پالایشگاههای نفت کشور از ابتدای امسال تاکنون بوده و با توسعه شبکه گاز شهری و روستایی، ظرفیت جدیدی برای صادرات این فرآورده بعنوان یک محصول با تقاضای بالا در بازار ایجاد شده است.
 
از ابتدای امسال تاکنون روزانه به طور میانگین حدود 640 تن گاز مایع از دو مسیر خشکی و دریایی به کشورهای همسایه و بازارهای جهانی از سوی ایران صادر شده است.
 
در مجموع در کنار این سه فرآورده نفتی، ایران برنامه های دیگری برای صادرات دیگر سوختهای مایع از جمله سوخت هواپیماهای مسافربری، باری و آموزشی دارد که پیش بینی می‌شود با بهره برداری از طرحهای جدید پالایشگاهی همچون پالایشگاه ستاره خلیج فارس، حجم صادرات انواع فرآورده‌های نفتی کشور هم با افزایش بیشتری همراه شود.
Share/Save/Bookmark