چهار میلیارد دلار حجم مبادلات بازرگانی ایران و افغانستان
معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: با توجه به اینکه حجم مراودات بازرگانی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، چهار میلیارد دلار است، سهم خراسان جنوبی بواسطه داشتن ۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان می تواند بسیار چشمگیر باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب: 172847
 
چهار میلیارد دلار حجم مبادلات بازرگانی ایران و افغانستان
"حسن قشقاوی" روز شنبه در دیدار با روسای دانشگاه های خراسان جنوبی در بیرجند افزود: خراسان جنوبی دارای ویژگی های طبیعی مهمی نظیر کویر می باشد که می تواند از این پتانسیل خود در جذب گردشگری طبیعی بخوبی استفاده کند.

وی گفت: وجود دانشگاه های خوب و معتبری نظیر دانشگاه بیرجند، حضور فارغ التحصیلان زیاد که هر کدامشان می توانند به عنوان یک نیروی موثر در فراسوی مرزها موثر باشند و همچنین محصولات کشاورزی خاص نظیر زعفران، زرشک و عناب و صنایع فراوری مرتبط با این سه محصول از دیگر پتانسیل هایی است که باید مورد توجه قرار گیرند.

قشقاوی افزود: ما نیز به عنوان متولی بخش کنسولی دستگاه دیپلماسی، در زمینه بورس و اعطای آن به اتباع ایرانی و همسایگان شرقی از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

وی گفت: از نگاه ما همسایگان شرقی نظیر دو کشور جمهوری اسلامی افغانستان و پاکستان و حتی کشورهای CIS (آسیای میانه) فرصتی خوبی برای توسعه مراودات فرهنگی و تجاری در این منطقه می باشد که خراسان جنوبی در توسعه این مراودات می تواند سهم خوبی داشته باشد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : کابل، تجارت ایران و افغانستان، قشقاوی