سازمان ملل:
جنگ یمن دست‌کم 10 هزار کشته داشته است
"جیمی مک‌گلدریک"هماهنگ‌کنندۀ امور بشر دوستانۀ سازمان ملل در یمن تأیید کرد که جنگ 18 ماهه در یمن دست‎‏کم 10 هزار قربانی گرفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۳
کد مطلب: 243440
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، پیش از این با وجود این ‌که منابع محلی در یمن اعلام کرده بودند که تهاجم ائتلاف عربستان سعودی به این کشور فقیر عربی منجر به مرگ بیش از 10 هزار نفر شده است، مقامات سازمان ملل، آمار قربانیان را بیش از 6 هزار نفر عنوان می‌کردند.

اما مک‌گلدریک روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در صنعا، پایتخت یمن، اعلام کرد: براساس آماری که منابع پزشکی و بیمارستانی در یمن ارائه کرده‌اند، تعداد قربانیان به 10 هزار نفر رسیده است.

وی همچنین گفت: احتمالاً تعداد قربانیان جنگ در یمن، بیش از این‌هاست، اما از آن‌جایی که برخی از مناطق در یمن فاقد مراکز درمانی است، اطلاعات مربوط به کشته‌ها ثبت نشده است.

مک‌‎گلدریک افزود: در برخی مناطق یمن نیز مردم پس از کشته شدن اقوام، خانواده و دوستان خود، بدون اطلاع به مراجع در اسرع وقت آن‌ها را دفن می‌کنند.

پیشتر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ 4 شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد که حملات هوایی ائتلاف تحت امر عربستان سعودی به یمن عامل عمدۀ قتل 3 هزار و 799 غیرنظامی و زخمی شدن 6 هزار و 711 شهروند یمنی دیگر بوده است.

این دفتر اعلام کرد: علاوه بر این کشتار، ائتلاف سعودی تخلفات دیگری نیز مرتکب شده است که احتمالاً نقض قوانین بین‌المللی هستند.

در گزارش سازمان ملل آمده بود:براساس مواردی که دفتر (حقوق بشر) بررسی کرده است، حملات هوایی بزرگ‌ترین عامل تلفات بودند؛ مدت زمان طولانی جنگ، خطر فاجعه‌بار فروپاشی نظام‌مند یمن را به شدت افزایش داده است.

سازمان ملل در این گزارش به حملات متعدد جنگنده‌‎های سعودی به مناطق مسکونی، بازارها، بیمارستان‌‎ها و مدارس اشاره کرد وقتل‌های هدفمند از جمله کشته شدن دست‌کم 6 خبرنگار، استفاده از بمب‌های خوشه ‏ای، مین،  تک‌تیراندازها و استفاد از کودک‌سربازها در یمن را محکوم کرد.

سازمان ملل در اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) در گزارشی دربارۀ ناقضان حقوق کودکان، ائتلاف تحت رهبری سعودی را مسئول 60 درصد از مرگ و میرهای کودکان در یمن در سال 2015 دانسته بود؛ بر اساس این گزارش، در حملات عربستان و متحدانش 510 کودک کشته و 667 کودک دیگر زخمی شده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : پرس تی وی
کلمات کليدی: سازمان ملل، جنگ یمن، کشته