توافق قضایی روسیه با ایران و برنامه تحویل اس 300 قطعی شد
رئیس شرکت دولتی «روس آبارون اکسپورت» مسئول انحصاری صادرات تسلیحات ساخت روسیه از توافق قضایی کشورش با ایران بر سر پرونده سامانه پدافند هوایی اس 300 و برنامه تکمیل تجهیزات این سیستم برای تحویل به جمهوری اسلامی خبرداد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 209943
 
توافق قضایی روسیه با ایران و برنامه تحویل اس 300 قطعی شد
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) «آناتولی ایسایکین» رییس این شرکت اعلام کرد: موضوع دادخواست ایران از دادگاه بین المللی برای تاخیر روسیه در اجرای قرارداد نیز به گونه ای مثبت حل شده است و با پس گرفتن آن، مسکو تعهدات خود را اجرا می کند.
وی امروز (سه شنبه) در مسکو افزود: با انجام مذاکرات تجاری که در حال پایان است، دستور از سرگیری اجرای قرارداد تحویل اس 300 صادر شده است.

قرارداد تحویل آتشبارهای اس-300 به ارزش حدود 800 میلیون دلار که اواخر سال 2007 بین مسکو و تهران امضا شد، با فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی و درحالی که روسیه بخشی از ارزش قرارداد را دریافت کرده بود با امضای «دیمیتری مدودیف» رئیس جمهور وقت این کشور در سپتامبر 2010 در پوشش فرمان تدابیر اجرای قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل مصوب 9 ژوئن همان سال، ممنوع و لغو شد درحالیکه قطعنامه سازمان ملل فقط شامل ممنوعیت صدور تسلیحات تهاجمی بود و این سامانه پدافند هوایی و دفاعی را شامل نمی شد.

ایران برای این اقدام روسیه از روس آبارون اکسپورت به محاکم قضایی بین المللی ژنو شکایت و تقاضای چهار میلیارد دلار غرامت کرد.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه پس از تاخیر 8 ساله در اجرای تعهدات این کشور آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سامانه های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد.

اس-300 با کاربرد دفاع متمرکز و قوی از مناطق حساس از مهم ترین سامانه های پدافند هوایی جهان به شمار می رود که می تواند همزمان چندین پرنده دشمن ازجمله موشکهای بالستیک را ردیابی و از فاصله 150 کیلومتری در ارتفاع 27 کیلومتری هدف قراردهد و حتی ضد اهداف زمینی نیز بکار گرفته شود.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: موشک اس 300 ، روسیه ، سامانه ، قرارداد