العبادی رهبران کرد عراق را به "تفکر جدی" درباره همه‌پرسی استقلال فراخواند
رئیس اقلیم کردستان عراق با تأکید دوباره بر اجرای همه‌پرسی استقلال این اقلیم در تاریخ مقررش، هدف از آن را جلوگیری از کشتارها و خونریزی‌ها در آینده دانست؛ در مقابل نخست وزیر عراق رهبران اربیل را به تفکر جدی در این مسأله و دوری از تصمیم برای جدایی از عراق دعوت کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 280754
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "مسعود بارزانی" رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان برای ممانعت از کشتارها در آینده است، گفت: ما می‌خواهیم مانند همسایگان عراق در صلح زندگی کنیم.

بارزانی با تأکید بر اینکه تأخیر در برگزاری همه ‌پرسی و یا عدم اجرای آن به نفع کردها نیست، اظهار داشت: ما به یک سرود ملی جدید و تغییر پرچم نیاز داریم تا علاوه بر نهادهای قانون اساسی برای ضمانت حقوق بشر پس از استقلال، نمادهای کشور نیز شامل دیگر گروه‌های حاضر در آن نیز بشود.

"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در محل اقامتش در بغداد که پس از نشست کابینه برگزار شد، درباره مذاکرات با هیأت کرد درباره همه‌پرسی جدایی از عراق، گفت: گفتگو با هیأت کرد با صراحت کامل انجام شد و ما با آنها بر اساس اصل عراق متحد و نه نقسیم شده، تبادل نظر کردیم.

العبادی در ادامه تنها به دعوت از رهبران کُرد برای تفکر جدی در این خصوص و دست برداشتن از تصمیم برای جدایی بسنده کرد.

هیأتی از اقلیم کردستان عراق شامل هفت نفر از چهره‌های سیاسی این اقلیم، هفته گذشته وارد بغداد شده و دیدارهایی با رؤسای سه قوه‌، رهبران احزاب و سفرای کشورهای خارجی داشت.

با وجود مخالفت بسیاری از طرف‌ها در اربیل و بغداد و نیز طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با برگزاری همه‌پرسی، بارزانی بار دیگر تأکید کرد که این همه ‌پرسی بدون تأخیر و در تاریخ مقرر خود (25 سپتامبر آتی) برگزار خواهد شد.

بغداد به دلیل عدم موافقت این همه‌ پرسی با قانون اساسی کشور با آن مخالف است و از نظر سیاسی، اقتصادی و ملی آن را به نفع کردها نمی‌داند.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: العبادی، همه پرسی، کردستان، استقلال، تفکر