قرارداد نفتی عربستان و مالزی
تنا
عربستان تا 70 درصد از نیاز مواد اولیه پالایشگاه نفت در ایالت جوهر مالزی را که نفت خام است، تامین می کند و از سوی دیگر پتروناس گاز طبیعی تاسیسات و نیروگاه را فراهم خواهد کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب: 261476
 
قرارداد 7 میلیارد دلاری شرکت نفت عربستان (آرامکو) با شرکت پترناس مالزی برای مشارکت 50 درصدی در پروژه ساخت و توسعه پتروشیمی و پالایشگاه نفت در ایالت جوهور مالزی امضا شد. شرکت نفت و گاز پتروناس مجری اصلی این پروژه عظیم است که در ایالت جوهور مالزی واقع در جنوب این کشور اجرا می شود و از سال 2019 آغاز خواهد شد.به گزارش ایرنا،براساس این قرارداد، عربستان تا 70 درصد از نیاز مواد اولیه پالایشگاه را که نفت خام است، تامین می کند و از سوی دیگر پتروناس گاز طبیعی تاسیسات و نیروگاه را فراهم خواهد کرد.
هر دو طرف در این پروژه که عصر سه شنبه در حضور 'ملک سلمان' پادشاه عربستان و 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی امضا شد، مالکیت، سرمایه گذاری و دارایی برابر خواهند داشت.
پالایشگاه این مجتمع با ظرفیت پالایش 300 هزار بشکه نفت خام در روز و تولید بنزین و گازوئیل مطابق با استاندارد یورو 5 فعال می شود و مجتمع پتروشیمی یکپارچه پس از بهره برداری سه میلیون و 500 هزار تن در سال محصولات مختلف تولید می کند. به نوشته تارنمای روزنامه استار، آرامکو و پتروناس در بیانیه ای مشترک، این همکاری را 'نشانه آغاز یک رابطه استراتژیک' دانستند که دو طرف سود خواهند برد.

 
Share/Save/Bookmark