روحانی درهمایش بین المللی صنعت خودرو:
دولت خود را ملزم به رضایت مردم می داند/ سیاست دولت خصوصی سازی و رقابتی بودن صنعت خودرو است
رییس جمهور کاهش قیمت خودرو و افزایش کیفیت محصولات تولیدی را تنها با حضور در بازارهای جهانی امکان پذیر دانست و تاکید کرد: سیاست دولت یازدهم خصوصی و رقابتی کردن صنعت خودرو با واگذاری آن به مردم است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 223369
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) رئیس جمهور امروز در همایش بین المللی صنعت خودرو  با بیان اینکه «مسیر برای حرکت و رشد صنعت خودرو در کشور باز شده است»، گفت:  رضایت مردم برای دولت یازدهم اهمیت ویژه ای دارد . اینکه دروازه ها را ببندیم، خودرویی تولید و به ملت تحمیل کنیم و بگوییم قدرت انتخاب شما همین است، چنین منطقی را این دولت ابدا نمی پذیرد.
 
 رییس جمهور با بیان اینکه «همه باید رضایت مردم را جلب کنیم و باید قدم های جدی در بخش خودرو برداریم»،  تاکید کرد: صنعت خودروسازی در ایران باید به طور کامل خصوصی سازی و رقابتی شود.

روحانی با اشاره به اینکه با پیروزی و موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و پایان تحریم‌های ظالمانه شرایط مناسب‌تری برای اقتصاد کشور و صنعت خودرو ایجاد شده است گفت: در اولین سفر اروپایی دولت یازدهم یکی از صنایعی که در مذاکرات  مطرح شد، صنعت حمل و نقل و خودرو بود و در این زمینه به تفاهمات و قراردادهایی دست یافتیم که این بدان معناست که مسیر برای حرکت و رشد صنعت خودرو در کشور باز شده است.
 
وی با بیان اینکه حمایت دولت از صنعت خودرو نمی تواند دائمی باشد افزود: دولت همواره با اقدامات گوناگون از قبیل ممنوعیت واردات و اعمال تعرفه‌های سنگین از صنعت خودرو در کشور حمایت کرده اما این حمایت نمی‌تواند دایمی باشد. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که صنعت ما باید از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد. حمایت به معنای خروج از رقابت جهانی و پایین آمدن کیفیت در صنعت خودرو خواهد بود.
 
رییس جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه رعایت محیط زیست باید اولویت صنعت خودرو باشد، گفت: برای تحقیق، تولید و صادرات مشترک، از خودروسازان خارجی استقبال می کنیم.

رییس جمهوری محیط زیست و ضرورت زدودن آلاینده‌ها از هوای کشور  را  از نکات مورد توجه دولت یازدهم خواند و  خاطر نشان کرد: این مسأله ضرورتی است که موجب تأمین سلامت مردم می‌شود و ما نمی‌توانیم هر خودرویی را با هر کیفیتی در مصرف انرژی قبول کنیم چرا که محیط زیست باید به عنوان اولویت در صنعت و بخش‌های مختلف بنگاه‌های اقتصادی باشد.
 
روحانی با بیان اینکه باید کاهش مصرف انرژی یکی از اصول مورد نظر ما در صنایع گوناگون از جمله صنعت خودروسازی مدنظر باشد، اظهار داشت: ما باید انرژی را به صورت معقول مصرف و صادر کنیم. صادرات انرژی ایران یکی از پایه‌های جایگاه و قدرت ایران در روابط بین‌الملل است و ما نمی‌توانیم آن را فراموش کنیم و از سوی دیگر بخاطر رعایت مسایل زیست‌محیطی نیز نمی‌توانیم از صنعت داخلی خودرو بگذریم و این به معنای آن است که باید صنعتی با کیفیت بالا و آلودگی کمتر  داشته باشیم که مصرف انرژی را نیز به حداقل قابل قبول برساند.
 
روحانی با بیان اینکه برای رسیدن به صنعتی قابل قبول و با کیفیت یا باید منتظر بمانیم که در داخل کشور، تحقیقات به جایی برسد که بتوانیم در تولید خودرو استانداردهای جهانی را داشته باشیم و یا اینکه با شرکت‌های خارجی مشارکت کرده و با استفاده از فناوری و ابتکار جوانان خود و مشارکت با شرکت‌های مطرح خودروسازی سریع‌تر به نقطه مطلوب دست پیدا کنیم، تأکید کرد: امنیت جان و سلامت مردم و سلامت محیط زیست، میزان مصرف انرژی و حضور ایران در صحنه‌های جهانی از مواردی است که باید در صنعت خودروسازی مدنظر قرار گیرد.

رییس‌ جمهوری خودروی خوب داخلی و قابل رقابت را وسیله افتخار و زینت ملت خواند و افزود: امروز صنعت خودرو در جهان حجم زیادی از گردش های مالی‌ را به خود اختصاص داده و توانسته اشتغال فراوانی ایجاد کند و خودروی ایرانی این توانمندی را دارد که با حرکتی صحیح سالانه2 تا 3 میلیون دستگاه را تولید کند که بتوان بخشی از آن را به خارج از کشور صادر کرد.
 
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی، رقابتی‌کردن و صادرات اصول دولت در بخش خودرو است و تا این اصول محقق نشود به اهداف خود در این بخش نخواهیم رسید، گفت: دولت به اهمیت این صنعت توجه دارد و برای اینکه این صنعت در جایگاه خود قرار گیرد، قطعه‌سازان نیز باید در سطح بین‌المللی بوده و کیفیت قطعات جهانی باشد.


آقای روحانی همچنین با اشاره به وجود راه‌های مواصلاتی گسترده در کشور و بنادر گوناگون افزود: ایران دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای در نیروی انسانی با استعداد و متخصص است و زمینه‌های بسیار فراوانی برای مشارکت در ساخت و صادرات خودرو در منطقه و جهان در کشور ایران وجود دارد که امیدوارم این کنفرانس زمینه‌ای برای همکاری و انعقاد قرارداد و رسیدن به نقطه‌ای مشترک باشد.
 
وی خاطر نشان کرد: باید از استعدادها و توانمندی‌های هم استفاده کنیم چرا که مشارکت عادلانه به نفع همگان است و این کنفرانس باید نقطه‌ای برای همکاری و توسعه مناسبات باشد.

رییس جمهوری همچنین در ابتدای سخنان خود نیز باقدردانی  از ملت ایران برای حضور هوشمندانه در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ، گفت: انتخابات همواره دمیدن روح جدید در کالبد جامعه برای حضور و حرکت پرشتاب تر در مسیر توسعه و رفاه جامعه بوده و هست.
 
روحانی با اشاره به اینکه " کشوری که انتخابات و صندوق رای ندارد و آرای مردم بر سرنوشت آن کشور حاکم نیست، قطعا آن کشور، جامعه ای پرنشاط و زنده نخواهد داشت"، اظهارداشت:دولت خود را موظف به احترام به آرای مردم فهیم ایران و متعهد به همکاری با مجلس شورای اسلامی می داند.
 
رئیس جمهور افزود: همه باید به خوبی باور کنیم صاحب ایران، مردم این کشور هستند و راه و مسیر این کشور را مردم تعیین می کنند و نظر مردم برای همه مسوولان باید محترم باشد و محترم هست.
 
روحانی با بیان اینکه «مردم ایران در این انتخابات ، مسیر توسعه را مشخص کردند و گفتند در میان سلیقه های مختلف کدام سلیقه به نظر آنان نزدیکتر است»، گفت:البته نظر همه جناح ها و سلیقه ها برای مردم ، دولت و نظام محترم است و  در عین حال، با پایان انتخابات، دوران رقابت سیاسی و اجتماعی نیز پایان یافته و باید همکاری ها بیش از گذشته مد نظر همگان باشد.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از روند برگزاری سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران و نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروی ایران و برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه برای توسعه و تحول در صنعت خودروی کشور ارایه کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: حسن روحانی، رئیس جمهور، خودرو، انتخابات