احمدی نژاد:
مهمترین ماموریت بانک مرکزی اجرای بانکداری اسلامی است
رییس‌جمهوری اسلامی ایران، مهمترین ماموریت بانک مرکزی را پیگیری، اعمال و اجرای بانکداری اسلامی دانست وتصریح کرد:باید تمام سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بانک مرکزی مقوم بانکداری اسلامی باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 23053
 
مهمترین ماموریت بانک مرکزی اجرای بانکداری اسلامی است
به گزارش خبرگزاری تقریب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "محمود احمدی نژاد" در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های این بانک در خدمت‌رسانی به مردم و ساماندهی اقتصاد کشور اظهار داشت:‌ بواسطه اقدامات مناسب بانک مرکزی بخصوص در یک سال گذشته، آرامش خاطری در سیستم بانکی و فضای اقتصادی کشور بوجود آمده است.

وی تاکید کرد:بانک مرکزی باید در تمام سیاستگذاری‌ها و اقدامات خود بدنبال استفاده از منابع بانکی در فعالیت‌های سازنده و مفید اقتصادی باشد.

رییس جمهوری همچنین ضرورت شفافیت در سیاستگذاری‌های بانکی را از سوی بانک مرکزی مورد تأکید قرار داد و گفت: باید هر روز بر شفافیت عملکرد نظام بانکی کشورمان افزوده شود زیرا به هر میزانی که ابهام وجود داشته باشد، اقتصاد دچار مشکلی خواهد بود.

احمدی‌نژاد تاکید کرد:بانک مرکزی باید نظارت را بر سیستم بانکی کشور هر چه بیشتر گسترش دهد و تمام بانک‌های کشور باید صرف نظر از مالکیت آن، زیر نظر بانک مرکزی باشند . بواسطه عملکردبانک مرکزی باید امکان کوچکترین تخلف و سوء استفاده سد شود و در این مسیر باید منافع مردم مورد توجه ویژه باشد، نباید به گونه‌ای باشد که عده‌ای با سوء استفاده از پول مردم به مردم فشار وارد کنند.

رییس جمهور از مسؤولین بانک مرکزی خواست خودشان را برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها آماده کنند و سیستم بانکی را به اندازه‌ای ارتقاء دهند که تا پایان امسال تمام خرید، فروش و گردش مالی کشور از طریق سیستم بانکی انجام شود.

علت شکست اقتصاد غرب ربوی بودن اقتصاد آن است

احمدی‌نژاد همچنین بهبود خدمات سیستم بانکی به مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: بانک مرکزی باید برای همه خدمات بانکی به مردم، استانداردهایی را تعریف و ارائه کند.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به آفات و زیان "ربا" در زندگی مردم و اقتصاد کشور گفت: بدون تردید علت شکست اقتصاد غرب ربوی بودن اقتصاد آن است بنابراین باید در نظام بانکداری کشورمان، عقود اسلامی منعقد شود و هیچ اثری از ربا وجود نداشته باشد.

احمدی‌نژاد همچنین استفاده از روش‌های جدید بانکداری و ابتکارات جدید را از سوی بانک‌ها مورد تاکید قرار داد.

در ابتدای این دیدار " محمود بهمنی"رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های بانک مرکزی در یک سال گذشته در بخش‌های مختلف ارائه داد و سپس هیأت نظار بانک گزارش خود را ارائه و ترازنامه و صورت‌های مالی سال ۸۸ بانک مرکزی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: احمدی نژاد، بانکداری اسلامی، بانک مرکزی