دیدار و گفتگوی وزیر امور خارجه واتیکان با محمد جواد ظریف
آقای "پل ریچارد گالاگر" وزیر خارجه واتیکان که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است، با دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب: 282651
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در این دیدار دکتر ظریف با اشاره به روابط دیرپا، احترام آمیز و مبتنی بر درک متقابل میان تهران و واتیکان و ضمن تأکید بر ضرورت گفتگو و همکاری مؤثر بین ادیان و تمدنها، گفت: ما برای شخصیت و مواضع عالیجناب پاپ احترام قائلیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به شرایط بحرانی منطقه، بر در پیش گرفتن راه حلهای مسالمت آمیز برای فائق آمدن بر این بحران‌ها تأکید کرد و اظهار داشت: مشکل امروز جهان، مشکل افراط گرایی است که به یک منطقه محدود نمی شود.

 ظریف در خصوص وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار نیز خواستار همکاری و مساعدت همه کشورها برای توقف روند کشتار و اخراج دسته جمعی مسلمانان این کشور شد و از تلاشهای واتیکان در این زمینه قدردانی کرد.

در ادامه "گالاگر" وزیر امور خارجه واتیکان، نیز با اشاره به دیدگاههای مشترک دو کشور در خصوص تحولات منطقه ای و اشتراک نظر در مورد گفتگو و همکاری برای پایان دادن به بحران های منطقه ای، بحران مهاجرین و افراط گرائی گفت: واتیکان از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و توافق برجام حمایت کرده است و هنوز هم حمایت می کنیم.

وزیر خارجه واتیکان در ادامه اظهار داشت: تشویق فرهنگ صلح و همزیستی مسالمت آمیز ادیان در خاورمیانه، باید با جدیت دنبال شود و واتیکان همواره از این همزیستی بین ادیان حمایت کرده است.

آقای گالاگر در خصوص مسلمانان میانمار نیز، ضمن اشاره به تلاش های واتیکان برای حل این بحران، گفت: ما به تلاشهای خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در این دیدار، همچنین با ابراز رضایت از روند گفتگو میان دو کشور، در خصوص مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و بین الادیانی در منطقه نیز به تبادل نظر پرداختند.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ظریف، وزیر خارجه، واتیکان