در مرکز اسلامی انگلیس؛
سمینار بزرگداشت انقلاب اسلامی " یک انقلاب علیه فرقه گرایی و افراط گرایی"
کاردار ایران در لندن: از اصول بسیار مهم سیاست خارجی ایران تأکید بر وحدت جهان اسلام از ابتدای جمهوری اسلامی ایران بوده و به همین دلیل در هدف گذاری های سیاست خارجی ایران همواره موضوع عدم تعقیب سیاست های تفرقه افکنانه مذهبی، قومی، طایفه ای مورد اهتمام بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 221063
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، سخنرانان در این مراسم که عصر یکشنبه باحضور جمعی از ایرانیان و علاقه مندان انقلاب اسلامی از ملیتهای مختلف درمرکز اسلامی لندن برگزار شد سخنرانان درباره ابعاد و دستاوردهای انقلاب اسلامی با محوریت نفی فرقه گرایی و افراط گرایی سخنرانی کردند .
 
محمدحسن حبیب الله زاده کاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس درسخنانی در سمینار  "یک انقلاب علیه فرقه گرایی و افراط گرایی'، درباره نفی فرقه گرایی در سیاست خارجی ایران بر پایه آراء و نظرات حضرت امام ( ره )، مقام معظم رهبری و نیز قانون اساسی ایران سخن گفت.
 
وی افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از اهداف و اصول ثابتی تبعیت می کند و این اصول در اسناد بالادستی و دکترین کشور به صورت شفاف مورداشاره قرارگرفته است اما مانند هر کشوری، تاکتیک های رسیدن به این اصول که عمدتاً در دستگاه سیاست خارجی تعریف و اجرا می شود بسیار متنوع هستند.
 
کاردار جمهوری اسلامی ایران افزود: یکی از اصول بسیار مهم سیاست خارجی ایران تأکید بر وحدت جهان اسلام از ابتدای جمهوری اسلامی ایران بوده و به همین دلیل در هدف گذاری های سیاست خارجی ایران همواره موضوع عدم تعقیب سیاست های تفرقه افکنانه مذهبی، قومی، طایفه ای مورد اهتمام بوده است.
 
وی تصریح کرد: اصل مهم وحدت و همگرایی کشورهای جهان اسلام به اندازه ای اهمیت دارد که سیاست خارجی ایران در تعاملات بین المللی رسمی، همکاری با کشورهای مسلمان را در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی به عنوان اولویت مهم در دستور کار قرار داده است.
 
حبیب الله زاده افزود: بدون تردید اتخاذ این سیاست را می توان ناشی از حداقل 3 واقعیت و ضرورت دانست که نقش آرمان ها و ارزش های اسلامی که به پیروزی انقلاب اسلامی هویت جدیدی به سیاست خارجی ایران بخشیده است، تاثیرات ژئوپلیتیکی ایران و تلاش برای ظرفیت سازی تفکرات ناب اسلامی و اثبات کارآمدی الگوی حکومت اسلامی از آن جمله هستند.
 
وی اضافه کرد: مطالعه و بررسی سابقه رفتاری جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون گویای این واقعیت است که اصول، اهداف، استراتژی ها و حتی تاکتیک های سیاست خارجی ایران هیچ گونه نسبتی با سیاست فرقه گرایی ندارند.
 
حبیب الله زاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نظرات و دیدگاههای حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نفی فرقه گرایی و تأکید بر وحدت و انسجام اسلامی، گفت: دیدگاه های وحدت گرای امام خمینی ( ره ) در قالب امت اسلامی یکی از برجسته ترین نقاط دیپلماسی ایران به شمار می رود.
 
وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز وحدت اسلامی را به عنوان نیاز واقعی امروز دنیای اسلام مورد توجه مکرر خود قرار داده اند.
 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس دیگر سخنران این برنامه، نیز در سخنانش به ریشه های فرقه گرایی و افراط گرایی از دیدگاه اسلامی پرداخت.
 
وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی نفی کننده فرقه گرایی و افراط گرایی است، گفت: حضرت امام خمینی ( ره) نیز ضمن تأکید بر اهمیت وحدت میان جوامع اسلامی، نگران همه مستضعفین جهان صرف نظر از دین و مذهب آنها بودند.
 
رییس مرکز اسلامی انگلیس افزود: ازنظر رهبر کبیر انقلاب اسلامی، اتحاد اسلامی و نفی فرقه گرایی نه یک تاکتیک بلکه راهبرد اساسی بود و همواره بر این مساله چه در قبل و بعد از انقلاب تأکید داشتند.
 
دکتر شمالی همچنین ریشه فرقه گرایی و افراط گرایی را در فرهنگ جاهلی دانست و گفت: فرقه گرایی در اشکال مختلف آن ناشی از “تعصب” و”عصبیت” است که در قبل از اسلام وجود داشت و عرب جاهلی به آن افتخار می کرد .
 
وی افزود: با این پدیده با ظهور اسلام و در دوران پیامبر گرامی اسلام ( ص ) مقابله شد اما بعد از فوت پیامبر گرامی اسلام ( ص) بار دیگر در اشکال دیگری ظهور یافت.
 
در این نشست دکتر 'زهیر پرویز ' از فعالان مسلمان انگلیس نیز در سخنانی در مورد انقلاب اسلامی ایران و تاثیرات منطقه ای و جهانی آن و ضرورت مقابله با افراط گرایی و فرقه گرایی سخن گفت.
 
وی گفت: انقلاب اسلامی یک واقعه مهم تاریخی بود که ضمن تغییر در مسایل ژئوپلیتیکی، سبب شد که بار دیگر اسلام در کانون توجهات جهانیان قرار گیرد.
 
دکتر زهیر پرویز افزود: این انقلاب باعث شد که به نقش مذهب در اجتماع و امور جهانی و ضرورت نیاز به ارزش های اخلاقی و عدالت در اقتصاد، اجتماع، امور شخصی و اقدامات سیاسی توجه شود.
 
وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی توانست مسیر تاریخ را تغییر دهد، اضافه کرد: انقلاب صورت گرفته در ایران، انقلاب صرفا ایرانی نبود بلکه اسلامی و تأکید آن بر وحدت جوامع اسلامی بود.
 
این محقق اسلامی بابیان اینکه جوامع اسلامی در بیش از 95 درصد از باورها و اصولشان مشترک هستند، گفت: انقلاب اسلامی ایران ضمن تأکید بر نقاط مشترک، بر مقابله با استثمار، استبداد و سلطه گرایی تأکید دارد.
 
وی همچنین ضمن اشاره به وجود تنش ها و جریانات فرقه گرایی در بخش هایی از جهان اسلام گفت: باید جوامع اسلامی با همکاری یکدیگر به مقابله با این تنش ها و جریانات بپردازند.
 
دکتر زهیر پرویز در بخش دیگری از سخنانش گفت: حضرت امام خمینی ( ره ) بر وحدت جهان اسلام و شیعه و سنی تأکید داشتند و به آنها همواره توصیه می کردند که علیه بی عدالتی و دولت های جبار بپا خیزند.
 
در ادامه این نشست ' فرید ابی دومف' کشیش مسیحی در مورد ایمان و اشکال آن و نیز تقریب میان مذاهب الهی سخنرانی کرد .
 
در این مراسم دانش آموزان نیز به اجرای سرودهای مذهبی و ملی پرداختند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا
کلمات کليدی: مرکز اسلامی انگلیس، دهه فجر، انقلاب اسلامی