اعتراض مسلمانان به حکم دیوان دادگستری اروپا در ممنوعیت حجاب
حکم جدید دیوان دادگستری اروپا مبنی بر ممنوعیت پوشش اسلامی در محیط کار، اعتراض گسترده مسلمانان اروپایی را برانگیخت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
کد مطلب: 262878
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه خبری «Muslim News»، دیوان دادگستری اروپا،که عالی‌ترین مرجع قضایی اتحادیه اروپاست، روز 24 اسفند با صدور حکمی اعلام کرد که کارفرمایان در کشورهای عضو اتحادیه حق دارند کارکنانشان را از پوشیدن هرگونه نماد سیاسی، فلسفی یا مذهبی آشکار از جمله حجاب منع کنند. این حکم با اعتراضات گسترده جوامع مسلمان اروپایی روبرو شد.
 
شورای مرکزی مسلمانان در آلمان با انتقاد شدید از این حکم اعلام کرد: این حکم حتی با آزادی‌های اولیه تأکید شده در کنوانسیون‌های اروپایی حقوق بشر در تناقض است.
 
این شورا اعلام کرد: قضات دیوان دادگستری اروپا با این حکم درها را به روی تبعیض بیشتر علیه زنان مسلمان در اروپا باز کرده و توان آنان را برای اعتراض به اقدامات تبعیض‌آمیز کاهش داده‌اند.
 
شبکه اروپایی مقابله با نژادپرستی نیز با محکوم کردن این حکم آن را «ایجاد ممنوعیت برای مسلمانان» خواند.
 
رسیدگی دیوان دادگستری اروپا به این مسئله پس از آن آغاز شد که یکی از کارکنان شرکتی امنیتی در بلژیک برای سر کردن روسری از کار اخراج شد و دیوان عالی بلژیک رسیدگی به این پرونده را به دیوان دادگستری اروپا ارجاع داد.
 
در فرانسه نیز مشتری یک شرکت از آن‌ها خواست تحلیلگر زن این شرکت در جلساتشان بدون حجاب حضور یابد. این زن درخواست برداشتن حجاب در جلسات را نپذیرفت و از کار اخراج شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: حجاب، اروپا، ممنوعیت، اعتراض