راه اندازی بخش مطالعات اسلامی در دانشگاه یونان
برای نخستین‌بار در یونان، بخش مطالعات اسلامی در دانشگاه «ارسطو» شهر تسالونیک، راه‌اندازی می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب: 241285
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دین اسلام از اکتبر امسال (مهرماه) در سطح آموزش عالی در یونان تدریس خواهد شد. این در حالی است که وزارت آموزش‌وپرورش یونان موافقت خود برای ایجاد و فعالیت این بخش را اعلام كرده و برای اولین‌بار دوره چهارساله آموزش مطالعات اسلامی در داخل دانشکده الهیات دانشگاه ارسطو تسالونیک، برگزار می‌شود.
 
بر این اساس دوره مقدماتی مطالعات اسلامی از ابتدای سال تحصیلی جدید ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ در این دانشگاه شروع به کار خواهد کرد و در میان رشته‌های تحصیلی قابل انتخاب در امتحان سراسری «پان هلنیک» (آزمون ورودی به دانشگاه) گنجانده خواهد شد.
 
امضای موافقت فعالیت این بخش در دانشگاه ارسطو تسالونیک، دو سال پس از تصمیمی مبنی بر پایه‌گذاری بخش مطالعات اسلامی در تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۴ ، از وزیران دولت حاضر گرفته شد.
 
 طبق برنامه‌ریزی‌های  انجام شده، به جز اساتید دانشکده الهیات (که در این دانشکده مشغول تدریس هستند) اساتید دیگری نیز از دانشکده‌های علوم سیاسی، تاریخ، لغت‌شناسی، حقوق و معماری همان دانشگاه در این بخش مشغول تدریس خواهند شد.
 
دانشکده الهیات دانشگاه ارسطو تسالونیک به وزارت آموزش‌وپرورش پیشنهاد داده است که پنج کرسی با قراردادی هشت ماهه برای اساتیدی که مطالعات اسلامی، قرآن و زبان عربی را آموزش می‌دهند، در نظر گرفته شود و  تعداد ۳۰ تا ۵۰ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ ثبت نام شوند.
 
همچنین گفته شده است که هیچ مشکلی برای ورود دانشجویان با مذاهب، جنسیت یا نژادهای دیگر به این دانشگاه وجود نخواهد داشت.
 
از میان افراد علاقمند برای این رشته و کسانی که در امتحانات ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرده‌اند، افرادی انتخاب خواهند شد که زمان فارغ‌التحصیلی  مهارت و تخصص کافی در زمینه الهیات دین اسلام داشته باشند.
 
فارغ‌التحصیلانی که از اعضای اقلیت مسلمانان تراکیه هستند، می‌توانند با مراکز مسلمانان به عنوان واعظ و مبلغ دین همکاری داشته باشند.
 
تراکیه یا تراس، به قسمت شمالی یونان باستان که امروزه در قسمت جنوب بلغارستان، شمال شرق یونان و قسمتی از ترکیه قرار دارد، گفته می‌شود. در تراکیه حدود ۱۲۰ هزار مسلمان زندگی می‌کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: مطالعات اسلامی، دانشگاه، یونان