بشار اسد:
استفاده از تروریست‌ها برای خدمت به هر دستور العملی که باشد غیر اخلاقی است/ سوریه بدون کمک دوستانش به تنهایی نمی‌توانست با جنگ مقابله کند
رئیس جمهوری سوریه تأکید کرد: اوضاعی که سوریه در معرض آن قرار دارد یک جنگ بین‌المللی علیه آن به شمار می‌رود و تنها گزینه‌ای گه در پیش داریم دستیبابی به موفقیت علیه تروریسم است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 251095
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون پرتغال در پاسخ به سؤالی در مورد امکان همکاری بین دبیرکل جدید سازمان ملل که اعلام کرده صلح در سوریه یک اولویت است؛ بر آمادگی سوریه برای همکاری با هرگونه راه حلی به منظور دستیابی به ثبات با توجه به منفعت کشور و اراده ملت سوریه تأکید کرد.

 وی افزود: چیزی که ما از سازمان ملل و دبیرکل آن با توجه اهمیت مقامش توقع داریم این است که در تمام مواضعش در مورد هرگونه نزاعی که در جهان رخ می‌دهد، از جمله سوریه بی‌طرف بوده و از همه مسائل مطلع باشد و اینکه مقام خود را به یک شاخه از وزارت خارجه آمریکا مبدل نکند.

رئیس جمهوری سوریه درباره انتظارتی که از دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا دارد، گفت: ما انتظار زیادی نداریم چراکه دولت آمریکا تنها وابسته به رئیس جمهوری نیست بلکه در ارتباط با گروه‌های مختلف است؛  گروه‌های فشار مختلفی که علیه رئیس جمهوری تأثیر گذارند لذا بایست منتظر باشیم تا ترامب مأموریت جدیدیش را به عهده بگیرد اما ما مدام می‌گوییم که امیدواریم که ایالات متحده بی‌طرف باشد و قانون بین‌المللی را محترم بشمرد و در امور کشورهای دیگر جهان دخالت نکند البته هم از حمایت تروریست‌ها در سوریه دست بردارد.

اسد ادامه داد:‌ نمی‌توانیم بگوییم که ترامپ چه کار خواهد کرد؟ اما می‌گویم که اگر او با تروریست‌ها بجنگد می‌تواند از هم‌پیمانان طبیعی ما در این زمینه باشد؛ مانند روس‌ها و ایران و بسیاری از کشورهای دیگر که خواهان شکست تروریست‌ها هستند.

بشار اسد درباره وضع حلب تصریح کرد: قسمتی که در شهر حلب یاد می‌کنید آن قسمت موسوم به قسمت شرق شهر است که از سه سال پیش، تحت اشغال تروریست‌ها پیش قرار دارد و از شهروندان غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و ما به عنوان دولت دو وظیفه داریم وظیفه اول اینکه با  تروریست‌ها تا آزادسازی آن منطقه مبارزه کنیم و شهروندان غیرنظامی را نجات دهیم و همزمان تلاش‌ها را برای تخلیه آن منطقه از تروریست‌هاست مبذول داریم؛ که آن‌ها یا گزینه آشتی را انتخاب کنند یا اینکه خود وتسلیحات را در مقابل گرفتن عفو تسلیم کرده یا منطقه را ترک می کنند.

وی ادامه داد:  نکته دوم که ما به عنوان دولت انجام دادیم اینکه گذرگاه‌های امن برای خروج شهروندان از آن منطقه را ایجاد کردیم که همزمان کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه به آن قسمت از شهر حلب وارد شود اما تروریست‌ها آن طرح را رد کردند.

بشار اسد درباره تعیین سرنوشت سوریه و اینکه آیا استراتژی‌های ولادیمیر پوتین را دنبال می‌کند، گفت: خیر.. اولا.. ما به طور کامل آزاد هستیم و کاملا در اموری که مرتبط با آینده سوریه است اختیار داریم؛ ثانیا مساله حائز اهمیت این است که روس‌ها همیشه سیاست‌های‌شان را بر اساس ارزش‌ها می‌سازند و این ارزش‌ها عبارت است از حاکمیت کشورها و قانون بین‌المللی، محترم شمردن دیگران و فرهنگ‌های دیگر منتها در اموری که متعلق به سرنوشت و آینده سوریه یا ملت سوریه است، دخالت نمی‌کنند.

اسد درباره اینکه آیا در این جنگ به پیروزی دست می‌یابید، افزود: در هنگامی می‌توانیم بگوییم پیروز شدیم که ثبات سوریه را  بازگردانیم و هر وقت به طور روزانه کشت و کشتار و نابودی وجود دارد پس نمی‌توانی حرفی از پیروزی‌مان بزنیم؛ این بدین معنی نیست که ما شکست خوردیم چرا که ارتش روز به روز دارد علیه تروریست‌هایی که هنوز در معرض حمایت ترکیه و قطر و عربستان و اروپا و آمریکا هستند، پیشروی می‌کند اما پیروزی تنها گزینه ماست اگر پیروز نشدیم و تروریست‌ها غلبه کنند آن وقت سوریه به باد می‌رود.

رئیس‌جمهوری سوریه درباره اینکه آیا بدون حزب الله، ایران و روسیه امکانش را داشتید، افزود: آنها حال حاضر اینجا هستند؛ زیرا می‌توانند یک کمک اساسی و مهم بدهند چون که جنگی که در آن درگیر هستیم تنها به چند تروریسم از داخل سوریه متعلق نیست بلکه با یک جنگ بین‌المللی ضد سوریه است از این رو سوریه بدون کمک دوستانش به تنهایی نمی‌توانست با این نوع جنگ مقابله کند به این دلیل حضور و حمایت اینها خیلی اساسی بود.

اسد درباره اینکه آیا پوتین مهمترین متحد اوست، گفت:‌ روسیه، ایران و حزب الله خیلی مهم هستند. همه آنها مهم هستند؛ همه نیز دستاوردهای مهمی ضد تروریست‌ها در سوریه کسب کردند از این رو سخت است که بگوییم کدام یکی از دیگری مهمتر است. پشتیبانی هوایی از همه پشتیبانی‌ها مهمتر است و خیلی جوهری است. در عین حال ارتش‌مان بیشتر از 60 سال از حمایت روسیه در زمینه‌های نظامی برخوردار بوده است.

وی درباره اینکه اظهار نظر پنس معاون ترامپ که گفت، باید از قدرت نظامی استفاده کرد تا ارتش سوریه فاجعه انسانی در حلب مرتکب نشود، تأکید کرد: باز هم این امر بر خلاف قانون بین‌المللی است. مشکل با همین موضع آمریکا  است؛ آنها فکر می‌کنند که خودشان پلیس بین‌الملل هستند. فکر می‌کنند که خودشان قاضیان جهان هستند. حال اینکه این طور نیست. این‌ها یک کشور مستقل و دارای حاکمیت هستند و حد و مرزشان این است و نباید در هر کشوری دیگر مداخله کنند و به دلیل این دخالت‌شان طی 50 سال پیش همین اینها بودند که تنها در ایجاد مشکلات خیلی خوب هستند نه در حل مشکلات. نقش آمریکایی همین مشکل تراشی است.

رئیس جمهوری سوریه درباره وقایع کشورش و اینکه آیا مسؤولیت آن را می‌پذیرد، تأکید کرد: اصلا هیچ مسئولیتی را رد نکرده‌ام ولی این امر را بستگی به تصمیم دارد؛هنگامی که حرفی از مسئولیت می‌زنی باید در مورد تصمیماتی که برای مقابله با بحران می‌گیری از خودت بپرسی که آیا رئیس جمهور به کسی برای کشتن غیرنظامیان دستور داده است آیا دستور تخریب را داده، آیا دستور حمایت از تروریسم در کشورش را داده، حتما نه تصمیم من و تصمیم مؤسسه‌های مختلف و تصمیم مسئولین مختلف سوری و در راس آنها خودم این است که از همان ابتدا و به عنوان پاسخ گفتگو را در میان بگذاریم و با تروریست‌ها مبارزه کنیم و اصلاحات انجام دهیم.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: بشار اسد، سوریه، تروریسم، جنگ