سید عمار حکیم:
کنفرانس های کشورهای خارجی به سود عراق نیست/نیاز به قیمومیت کشور خارجی نداریم
سید عمار حکیم گفت:عراق بهترین عرصه برای سامان دادن به اوضاع گروه های مختلف مردم است و ما نیاز به قیمومیت کشور خارجی نداریم و هر کشوری که بخواهد کنفرانسی درباره مسائل عراق برگزار کند، طبیعی است که این کنفرانس به سود و مصلحت آنها خواهد بود و مصلحت عراق الزاما در چنین کنفرانسی رعایت نخواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۱
کد مطلب: 262570
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "سید عمار حکیم" رئیس ائتلاف ملی عراق در نشستی با شماری نخبگان رسانه ای گفت: عراق بهترین عرصه برای سامان دادن به اوضاع گروه های مختلف مردم است و ما نیاز به قیمومیت کشور خارجی نداریم و هر کشوری که بخواهد کنفرانسی درباره مسائل عراق برگزار کند، طبیعی است که این کنفرانس به سود و مصلحت آنها خواهد بود و مصلحت عراق الزاما در چنین کنفرانسی رعایت نخواهد شد.

وی افزود: بهترین راه برای بازگرداندن اعتماد میان نیروهای سیاسی و مردم این است که نیروهای سیاسی چهره های جدیدی را به مردم معرفی کنند و در لیست های ملی به رقابت با هم بپردازند تا نیروهای وفادار ملی بتوانند اکثریتی قاطع را در پارلمان آینده به خود اختصاص دهند.

رئیس ائتلاف ملی عراق خاطر نشان کرد: امور عراق به مردم عراق ارتباط دارد و آنها بهتر به آن واقف هستند و در مسأله تفاهم ملی نیز خط قرمز ما قانون اساسی است و ما بر این باوریم که اصلاح قانون اساسی نیز باید بر اساس ابزارهای قانونی انجام شود چون هیچ چیز نمی تواند جای قانون را بگیرد.

وی افزود: ما قیمومیت کشور بیگانه بر عراق را نمی پذیریم و راهی نیز برای بازگشت به گذشته و زیرپا گذاشتن فداکاری مردم عراق وجود ندارد و تفاهم ملی نیز پروژه ای مرحله ای و گذرا نیست، بلکه طرحی بنیادی برای بنای کشوری است که توانست خودش با چالشها مقابله کند.

این سخنان سید عمار حکیم در حالی است که کشور ترکیه به تازگی میزبان کنفرانسی با محوریت عراق بود که در آن از شماری از شخصیت های اهل سنت عراق نیز دعوت کرده بود.

  این کنفرانس علاوه بر سید عمار حکیم از سوی شیخ مهدی صمیدعی مفتی اهل سنت عراق نیز محکوم شده بود؛ وی گفته بود هیچ کدام از شخصیت های اهل سنت حق ندارد در کنفرانسی در خارج عراق شرکت کند و ما با شرکت کنندگان در چنین همایش هایی همچون داعش برخورد می کنیم و آنها حق بازگشت به عراق را ندارند.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: سید عمار حکیم، کنفرانس، کشورهای خارجی