سوریه ، ترکیه و مسائل داخلی لبنان محور خطبه های نماز جمعه این کشور
خطیبان جمعه لبنان موضوعات سخنان خود را به محورهایی چون مسئله پان عربیسم، مسئله سوریه، ترکیه و مسائل داخلی لبنان اختصاص دادند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 222321
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، شیخ ماهر حمود دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت و امام جمعه مسجد القدس صیدا در سخنان خود در خطبه های نمازجمعه خطاب به  برخی جریانات افراطی عربی که عربیسم را برای مقابله با ایران مطرح می کنند گفت: برای من سوال است که چرا قومیت شما در برابر ایران که از فلسطین و مقاومت، حمایت می‌کند، به جنب و جوش در می‌آید اما طرح های قومی‌تان در مقابل ترک‌ها که سوریه را ویران کردند و از داعشیان و امثال آن‌ها حمایت کردند هیچ حرکتی از خود نشان نمی دهد؟!
 
وی گفت: امروز مقیاس عربیسم درچیست؛ آیا کسی که با اسرائیل آشتی و ناتوانی خود را از مقابله با آن اعلام می کند و به دنبال راه‌حل مسالمت آمیز است، چیزی از عرب بودن او باقی می‌ماند؟
 
آیت الله عبدالامیر قبلان، نایب رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان هم درخطبه های نمازجمعه این هفته بیروت که در ساختمان این مجلس برگزار شد گفت: لبنان همواره در پی تهدیدات تروریست های صهیونیستی و تکفیری، در معرض ناامنی است.
 
وی در ادامه اوضاع منطقه را نیز مورد بررسی قرار داد و خاطر نشان کرد: جهان عرب و اسلام اسیر توطئه های دشمنان و استعمارگران شده و تنها راه رهایی از این بحران تمسک به اصل وحدت اسلامی در تمام کشورهای منطقه است.
 
حجت الاسلام سید علی فضل الله، امام جمعه بیروت در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد امامین حسنین (ع) حاره حریک برگزار شد، به مساله سوریه پرداخت  و اظهار داشت: دشمنان سوریه تلاش دارند که با استفاده از تقسیم این کشور، پروژه نفوذ را در آن اجرایی کنند که دولت و مردم سوریه باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند.
 
وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در مسیر فروپاشی سوریه بیش از دیگر دشمنان تلاش کرده و در مسیر گفت و گوها برای حل بحران این کشور سنگ اندازی می کند.
 
آیت الله عفیف نابلسی، امام جمعه صیدای لبنان در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مجتمع حضرت زهرا (س) برگزار شد، گفت: سیاست های اشتباه ترکیه، فتنه را تنها در کشورهای همجوار این کشور ایجاد نمی کند، بلکه آتش فتنه از قلب ترکیه نیز شعله ور خواهد شد.
 
این عالم لبنانی تاکیدکرد: ترکیه باید به حالت توازن سیاسی سابق خود بازگردد و در غیر این صورت باید منتظر یک جنگ منطقه ای بود که معلوم نیست پیامدهای خطیر آن چه آثاری را برجای خواهد گذاشت.
 
وی افزود: از ابتدای بحران سوریه، ترکیه در آتش این فتنه دمیده و به گمان خود می تواند در این فضای پر از تنش، رویای حکمرانی  حکومت عثمانی خود را محقق کند؛ غافل از آنکه کشورهای  منطقه اجازه بازگشت به آن دوران تاریک را نخواهند داد.
 
شیخ احمد قبلان، امام جمعه برج البراجنه بیروت،نیز در خطبه های نمازجمعه این هفته که در مسجد امام حسین (ع) گفت: اوضاعی که در منطقه حاکم است بحرانی است و نیاز به تلاش کشورهای عربی و اسلامی برای حل این مشکلات دارد. روابط تیره ایران و عربستان بر دامنه مشکلات افزوده و برای حل بحران های عمیق منطقه، همه کشورها باید بر سر میز مذاکره بنشینند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: نماز جمعه لبنان، سوریه، ترکیه، مقاومت