​نسل‌کشی فرهنگی دولت چین علیه مسلمانان اویغور
دولت محلی چین پس از ممنوع‌کردن استفاده از زبان اویغور در مدارس استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ در شمال‌غربی این کشور، متهم به نسل‌کشی فرهنگی علیه مسلمانان اویغور شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب: 278310
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، سازمان آموزش ولایت ختن در سین‌کیانگ با صدور دستوری اعلام کرد که بنابر قوانین، مدارس باید زبان و خط ملی را عمومیت دهند و زبان‌های قومیتی تحت قوانین آموزش زبان دوم ارائه شوند.
 
بنا بر این ابلاغ، مدارس باید استفاده از زبان اویغور در آموزش و فعالیت‌های جمعی و عمومی را تعطیل کنند و مدارسی که از این قانون سرپیچی کنند به شدت مجازات خواهند شد. کودکانی که از پاییز به مدرسه می‌روند، از ابتدای پیش‌دبستانی از زبان «ماندارین»(زبان اصلی چین) استفاده خواهند کرد.
 
دولت چین در پکن اعلام کرد که خواهان اجرای نظام آموزشی دو زبانه در سین‌کیانگ است؛ اما در عمل مدارس این منطقه مجبور به جایگزین‌کردن زبان ماندارین خواهند شد.
 
مسلمانان اویغور دولت چین را به شکستن قوانین خود در رابطه با احترام به اقلیت‌های دینی متهم می‌کنند.
 
الشاد حسن، رئیس انجمن مسلمانان اویغور در آمریکا گفت: هدف این کار ریشه‌کن کردن زبان اویغور و این یک نسل‌کشی فرهنگی است.
 
دولت چنین محدودیت‌های زیادی را علیه مسلمانان اویغور در سین‌کیانگ اعمال می‌کند. حمله وحشیانه نیروهای پلیس به منازل، ممنوعیت انجام اعمال دینی مسلمانان، ممنوعیت انتخاب نام های اسلامی و محدود‌کردن زبان و فرهنگ مردم اقداماتی است که علیه آنان صورت می‌گیرد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا
کلمات کليدی: اویغور، سین کیانگ، چین، مسلمانان، نسل کشی