پایان اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی
با عقب نشینی رژیم صهیونیستی در برابر خواست زندانیان فلسطینی و کنار گذاشتن رفتار «تحقیرکننده» علیه آنان، بیش از 300 زندانی به اعتصاب غذای خود پایان دادند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۰
کد مطلب: 240852
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پرس تی وی، 300 زندانی فلسطینی که همگی از اعضای جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، بودند از چهارشنبه گذشته در اعتراض به سرکوب زندانیان از جمله انتقال شماری از آنان به سلول انفرادی، توقیف لوازم زندانیان و انتقال برخی از آنان به دیگر بندها، اعتصاب غذایی گروهی آغاز کرده بودند.
 
باشگاه زندانیان فلسطینی که یک گروه حامی فلسطینیان در بند رژیم صهیونیستی است، اعلام کرد: پس از آنکه مقامات زندان گفتند رفتار تحقیر کننده «جستجوی بدنی برهنه» را متوقف خواهند کرد و زندانیان منتقل شده را باز می‌گردانند، فلسطینیان به این اعتصاب گروهی پایان دادند.
 
سازمان زندان‌های رژیم صهیونیستی روز جمعه اعلام کرد در هفته گذشته تعدادی از زندانیان حماس منتقل شده، سلول‌های آنان مورد بازرسی قرار گرفته و تلفن‌های همراه آنان توقیف شده است.
 
این اقدام سازمان زندان‌های رژیم اسرائیل به بهانه مقابله با انتقال اطلاعات و جهت دادن به اقدامات تروریستی از داخل زندان‌ها صورت گرفت.
 
این نهاد حامی زندانیان فلسطینی اعلام کرد: از سوی دیگر دهها نفر از زندانیان عضو جنبش آزادی بخش فلسطین (ساف) از روز شنبه به منظور ابراز همبستگی با بلال قاعد زندانی که در اعتراض به بازداشت بدون محاکمه 53 روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد، اعتصاب غذا کردند.
 
قاعد قرار بود خرداد ماه و پس از تحمل 14 سال و نیم حبس آزاد شود، اما مقام‌های اسرائیلی همچنان وی را تحت عنوان «بازداشت اداری» در زندان نگه داشته‌اند.
 
مقامات فلسطینی می‌گویند قاعد 35 ساله دچار نارسایی کلیه است و در جریان اعتصاب‌ غذا دست کم 30 کیلوگرم کاهش وزن داشته ‌است.
 
به گفته مقامات فلسطینی، ممکن است شمار دیگری از زندانیان از یکشنبه به صف اعتصاب ‌غذا کنندگان بپیوندند.
 
بنا بر گزارش‌ها، بیش از 7 ‌هزار فلسطینی در زندان‌های رژیم اسرائیل به سر می‌برند. دست کم 500 نفر از آنان تحت عنوان «بازداشت‌ اداری» بدون هیچ اتهام یا محاکمه‎ای زندانی هستند.
 
بازداشت موسوم به «اداری» از جمله سیاست‌های دستگیری بدون تفهیم اتهام به شمار می‌آید که به مقام‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد فلسطینیان را بدون کیفرخواست و تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه تا 6 ماه زندانی کنند. دوران حبس این زندانیان برای مدت ‌زمانی نامحدود نیز قابل تمدید خواهد بود.
 
زندانیان فلسطینی اغلب در اعتراض به سیاست بازداشت اداری و شرایط غیرانسانی زندان‌ها اعتصاب‌ غذا می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: زندانی، فلسطین، رژیم صهیونیستی، اعتصاب غذا