ترکیه بی تفاوت به هشدار عراق / اوغلو: قصد تعرض نداریم برای کمک آماده ایم
ترکيه اعلام کرد: اعزام نيروهاي بيشتر به منطقه اي نزديک موصل عراق را متوقف می کند اما نيروهاي خود را از عراق خارج نمي کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 214059
 

به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) پس از آنکه بغداد تهديدکرد براي مجبورکردن ترکيه به خارج کردن نيروهايش از شمال عراق به سازمان ملل متحد متوسل خواهد شد ترکيه اعلام کرد اعزام نيروهاي خود را به منطقه اي نزديک موصل که تحت سيطره سازمان (تکفيري صهيونيستي) داعش قراردارد متوقف می کند.  

ترکيه پنجشنبه صدها نظامي به پادگاني نزديک موصل در شمال عراق فرستاد و آن را اقدامي معمول درچارچوب برنامه آموزشي توصيف کرد اما اين اقدام خشم بغداد را برانگيخت.  ترکيه که حدود هزار و سيصد نيرو به حومه موصل اعزام کرده، اعلام کرد قصد تعرض به خاک عراق را ندارد ولي برنامه اي براي عقب نشيني نيروهايش هم ندارد.
بغداد اعلام کرده بود ترکيه بدون مشورت با دولت عراق به اين کار اقدام کرده است.   

به گزارش خبرگزاري رويترز از بغداد، احمد داود اوغلو نخست وزير ترکيه در نامه اي براي حيدر العبادي نخست وزير عراق گفت: نيروهاي مسلح ترکيه نيروي بيشتري اعزام نخواهند کرد تا «حساسيت» عراق از بين برود.   اوغلو افزود: ما براي کمک به برادران موصلي براي رهايي از دست تروريست هاي داعش، نيرو فرستاديم. نيروهاي ترکيه در اردوگاه باشيکا در سي کيلومتري شمال شرقي موصل مستقرند تا به نيروهاي داوطلب محلي براي مبارزه با تروريست ها تمرين بدهند. ترکيه نمي خواهد حاکميت عراق را خدشه دار کند.
داود اوغلو در اين تصميم خود تا سطح موافقت با درخواست العبادي براي خروج نيروهاي ترکيه از عراق پيش نرفته است. 
منابع دفتر نخست وزير ترکيه در آنکارا گفتند: اوغلو در اين نامه گفته است ترکيه نظامي ديگري به باشيکا اعزام نخواهد کرد تا نگرانيهاي دولت عراق از بين برود. ترکيه براي تعميق روابط خود با عراق از طريق هماهنگي و مشاوره آماده است. نبايد به کساني که از همکاري ترکيه و عراق ناراحت هستند و مي خواهند آن را متوقف کنند اجازه داد به هدف خود برسند.»‌   

داود اوغلو پيش از اين گفته بود اين اقدام براي تقويت پايگاهي است که نيروهاي ترکيه پيش از اين به درخواست استاندار موصل و با هماهنگي وزارت دفاع عراق احداث کرده بودند.  

حيدرالعبادي درپي اين اقدام گفته بود درصورتي که ترکيه نيروهاي خود را تا 48 ساعت آينده از شمال عراق خارج نکند کشورش به شوراي امنيت متوسل خواهد شد.  

خالد العبيدي وزير دفاع عراق نيز گفت به همتاي خود اطلاع داده است اعزام نظاميان ترک بدون اطلاع بغداد يا هماهنگي با آن صورت گرفته است و بايد خارج شوند.  

برخی کارشناسان و  آگاهان سياسي هم معتقدند ترکيه براي اين وارد عراق شده تا نشان بدهد با وجود مشکلات با روسيه بر سر سوريه، همچنان نقش مهمي در تحولات منطقه دارد.

 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: اوغلو ، ترکیه ، عراق ، هشدار ، تعرض