بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران و ژاپن
بیانیه مشترک وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن درخصوص همکاری دوجانبه منتشر شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 208399
 

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در پی دیدار رسمی جناب آقای "فومیو کیشیدا" وزیر امور خارجه ژاپن از جمهوری اسلامی ایران، دو کشور بیانیه مشترک صادر کردند.

در این بیانیه با اشاره به دیدار آقای کیشیدا با آقای دکتر ظریف در تهران تصریح شده است: دو طرف به عنوان دو عضو مسئول جامعه بین المللی باردیگر بر نقش سازنده خود درخصوص تقابل با چالش های حاضر در سطح بین المللی تاکید کردند.

 وزرای خارجه دو کشور همچنین درباره راههای تقویت هرچه بیشتر مناسبات دوستانه و دیرینه میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن و موضوعات منطقه ای و جهانی نیز بحث و تبادل نظر کردند و علاقمندی خود را برای ادامه همکاری در موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی براساس بیانیه های مشترک دوکشور، ابراز داشتند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن، تصمیماتی در خصوص تلاش بیشتر طرفین برای توسعه مناسبات دوجانبه اتخاذ و در ارتباط با زمینه های همکاری و تقویت روابط دوجانبه به شرح ذیل توافق کردند:

1-همکاری در زمینه انرژی هسته ای مبتنی بر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)
طرفین در زمینه همکاری پیرامون ایمنی هسته ‌ای و اجرای پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اقدامات شفاف به منظور حمایت از ایران در اجرای برجام توافق کردند.

طرفین بر امکان همکاری بیشتر با ژاپن در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز (غیرنظامی) و به ویژه در زمینه اجرایی کردن موارد ذیل همکاری خواهند کرد:
1- ایجاد فرصت برای اعضای مرکز نظارت هسته ای و متخصصان جهت مطالعه در مورد اهمیت مقابله با حوادث در مراکز هسته ای و ایجاد سازه های مقاوم در برابر زلزله.
2- اعزام متخصصان (کارشناسان) و ارائه برنامه های آموزشی به عنوان یک اقدام برای ایجاد مرکز امنیت هسته ای به گونه ای که در برنامه جامع اقدام مشترک به آن اشاره شده است.
3- حمایت از توسعه منابع انسانی از طریق اجرای برنامه های آموزشی در زمینه هسته ای با تمرکز بر نگهداری و نظارت بر مواد هسته ای.

طرفین همچنین توافق کردند با هدف دست یابی به  "موافقتنامه همکاری هسته ای غیرنظامی" که شامل موارد زیر است، مذاکرات خود را آغاز کنند:
1-    بهره گیری از انرژی هسته ای برای نیروگاه های برق هسته ای
2-    بهره گیری از انرژی هسته ای برای سایر مقاصد صلح آمیز علاوه بر نیروگاه های هسته ای
3-    تحقیقات پایه و عملی (براساس درخواست) در زمینه بهره گیری صلح آمیز از انرژی هسته ای
4-    ایمنی هسته ای و حفاظت از محیط زیست
5-    امنیت هسته ای

2-  توافق اصولی در زمینه مذاکره پیرامون موافقت نامه سرمایه گذاری میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن
طرفین از توافق اصولی حاصله در مذاکرات، پیرامون انعقاد موافقت نامه سرمایه گذاری دوجانبه (مشترک) میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن که از سپتامبر 2015 و برای حمایت از سرمایه گذاران دو کشور آغاز شده است، استقبال کردند.

 درعین حال، طرفین تاکیدکردند، تلاشهای بیشتری را برای اجرایی کردن هرچه سریع تر این توافق به کار خواهند گرفت.

3- تشکیل شورای همکاری ایران و ژاپن
طرفین در زمینه ایجاد "شورای همکاری ایران و ژاپن" که در برگیرنده حوزه های وسیعی از همکاری های دوجانبه است، توافق کردند.
 این اقدام برای تقویت و توسعه در قالب همکاری و تبادل اطلاعات میان وزارت خانه ها و سایر نهادهای ذیربط صورت می گیرد.
طرفین برای تقویت و پیشبرد همکاری ها اقدام به ایجاد گروه های کاری در حوزه های مورد نظر همکاری خواهند کرد. 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: بیانیه مشترک، ظریف، ایران ، ژاپن