تحلیل خبرگزاری المان از سفر اقای احمدی‌نژاد به لبنان
خبرگزاری المان در گزارشی در مورد،سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهوری کشورمان به لبنان مدعی شد این سفر موجی از مخالفت و نگرانی را در آن کشور دامن زده است و این در حالی است که اوضاع لبنان به دلیل اوج گرفتن اختلاف میان بزرگترین فراکسیون پارلمانی این کشور با گروه‌های شیعه‌ بحرانی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: 27479
 
تحلیل خبرگزاری المان از سفر  اقای  احمدی‌نژاد  به لبنان
به گزارش تقریب(تنا) خبرگزاری المان در گزارش خود می افزاید: با برگزاری دادگاه بین‌المللی ویژه ترور حریری ،نخست‌وزیر سابق این کشور ، احتمال بحرانی تر شدن اوضاع داخلی لبنان افزایش یافته است. رفیق حریری فوریه ۲۰۰۵ میلادی به قتل رسید."

دویچه وله  می افزاید ،در روزهایی که پرونده‌ی ترور رفیق حریری گروه‌ها و احزاب سیاسی اصلی لبنان را رو در روی هم قرار داده، خبرهایی در مورد سفر قریب‌الوقوع محمود احمدی‌نژاد به این کشور نیز منتشر شده است. به گفته‌ی ناظران اختلاف‌های تازه میان گروه‌های مختلف ممکن است لبنان را به یک جنگ داخلی تازه بکشاند.


براساس گزارس خبرگزاری المان  ،زمزمه‌های سفر احمدی‌نژاد به لبنان از حدود یک ماه پیش به گوش می‌خورد. چندی پیش روزنامه‌های عربی تاریخ این سفر را ۱۳ و ۱۴ اکتبر ( ۲۰ و ۲۱ مهرماه) اعلام کردند. مقام‌های ایرانی با تکذیب این خبر گفته‌اند تاریخ دقیق سفر احمدی‌نژاد هنوز مشخص نشده است؛غضنفر رکن‌آبادی سفیر جمهوری اسلامی در بیروت ۲۷ شهریور ماه به خبرگزاری مهر گفت، احمدی‌نژاد در ماه اکتبر سال جاری (حد فاصل ۹ مهر تا ۹ آبان) برای یک دیدار رسمی عازم بیروت می‌شود و  آنچه در مطبوعات عربی به عنوان تاریخ دقیق و برنامه‌ی این سفر نوشته شده فاقد اعتبار است. گفته می‌شود نامشخص بودن سفر احمدی‌نژاد بی‌ارتباط با نارضایتی برخی تشکل‌های لبنانی از حضور او در بیروت نیست. منابع خبری عربی گزارش می‌دهند ائتلاف ۱۴ مارس ( که سعد حریری پسر نخست وزیر مقتول لبنان رهبری آن را بر عهده دارد و در انتخابات تابستان گذشته اکثریت کرسی‌های پارلمانی را به دست آورد )با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از این قصد دولت ایران اعلام کرده است.


روزنامه‌ی اماراتی "خلیج‌تایمز" در شماره روز  هشتم مهرماه، به نقل از این بیانیه نوشت «با توجه به مواضع ضد صلح احمدی‌نژاد و نیز اصرار او در استفاده از لبنان به عنوان پایگاه مدیترانه‌ای ایران، ائتلاف ۱۴ مارس با دقت و تردید سفر او به لبنان را زیر نظر دارد.» سایت "عصر ایران" با نقل این خبر می‌نویسد دیدار از محله‌های شیعه نشین جنوب لبنان بخشی از برنامه‌های این سفر دو روزه است.

دویچه وله  در مورد زمان و هدف این سفر می نویسد :خبرگزاری فارس، از بنگاه‌های خبری حامی دولت و منسوب به سپاه در گزارشی به نقل از سفیر تهران در بیروت هدف اصلی سفر احمدی‌نژاد را "حمایت از وحدت لبنان" عنوان کرده است. فارس که ظاهرا گزارش خود را بر مبنای گفت‌وگوی رکن‌آبادی با روزنامه "النهار" تنظیم کرده، در خاتمه بدون ذکر منبعی تاریخ سفر احمدی‌نژاد را ۲۱ مهر ماه عنوان می‌کند.رجا نیوز ، یکی از سایت‌های خبری اصلی حامیان احمدی‌نژاد هم نوشت، سفیر جمهوری اسلامی پس از دیدار با وزیر اقتصاد لبنان هدف از سفر رئیس دولت دهم را «شناخت و پیگیری مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور» توصیف کرده است.خبرگزاری المان سپس به پیشنهاد روزنامه هارتص  اشاره می کند و ادامه میدهد :
منابع خبری در روزهای گذشته گزارش‌های متفاوتی در مورد سفر احتمالی احمدی‌نژاد به بیروت منتشر کرده‌اند. "شبکه ایران"، پایگاه اینترنتی ارگان رسمی دولت به نقل از روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشت «احمدی‌نژاد در این سفر یک روز کامل را به بازدید از جنوب لبنان اختصاص خواهد داد و از پایگاه‌های حزب‌الله که از آن اسرائیل را هدف قرار می‌دهد، بازدید خواهد داشت‏.‏»به گزارش "شبکه ایران"  ، هاآرتص با اشاره به حضور احمدی‌نژاد در منطقه مرزی به دولتمردان اسرائیلی پیشنهاد می‌کند، «این بهترین فرصت برای ربودن احمدی‌نژاد است تا او را برای محاکمه به جرم تحریک به نسل‌کشی و انکار هولوکاست به اسرائیل منتقل سازیم‏.‏»


دویچه وله با اشاره به مطلب منتشر شده در سایت تابناک  می نویسد :سایت تانباک در گزارشی که هشتم مهرماه منتشر کرد با استناد به آنچه "اخبار رسیده از لبنان" ذکر شده نوشت، ظاهرا قرار است احمدی‌نژاد "در سفر خود به جنوب لبنان ضمن افتتاح یک مرکز تفریحی بنام «بوابة فاطمه»، در اقدامی نمادین و در حمایت از انتفاضه مردم فلسطین" به سمت اسرائیل سنگ پرتاب کند.

در حالی که بسیاری از خبرهای مربوط به این سفر احتمالی از سوی منابع معتبر تایید نشده است، روزنامه الانباء چاپ کویت مدعی شد «رئیس جمهوری سوریه از همتای ایرانی خود خواسته که در سفر قریب الوقوع خود به لبنان، از جنوب این کشور دیدار نکند.»

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ایران، لبنان،‌احمدی نژاد