بحران عراق و سوریه، برنامه هسته‌ای ایران و موضوع حقوق بشر محور مذاکرات ظریف با مقامات نروژ
وزیر امور خارجه که به منظور شرکت در اجلاس "اسلوفروم" به نروژ سفر کرده است، در اولین برنامه کاری خود در این کشور با وزیر امور خارجه این کشور به رایزنی پرداخت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب: 234641
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، محمد جواد ظریف که بامداد امروز  وارد اسلو پایتخت نروژ شده است در نخستین برنامه کاری خود صبح امروز با "بورگه برنده" وزیر خارجه نروژ دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و همکاری های سیاسی، اقتصاری و بانکی دو کشور گفتگو و رایزنی کرد.

طرفین در این ملاقات همچنین درباره بحران سوریه و راههای پایان آن و وضعیت عراق و افغانستان تبادل نظر  و بعد از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.

محمد جواد ظریف در این کنفراس خبری گفت: برای اولین بار بعد از برجام به اینجا آمدم و از نقش سازنده شما در برجام متشکرم.

وی افزود: ما همیشه در سوریه، عراق و افغانستان با هم کار می‌کنیم  و نیاز داریم با هم در خصوص راهکارهای مثبت کار کنیم و در اجلاس فردا برای دست ‌یابی به نتیجه تلاش ‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: ما همه نیاز داریم بفهمیم که سوریه راه حل نظامی ندارد و این موضوع با یک راه حل سیاسی رفع خواهد شد؛ ما و نروژ در این بار مذاکره می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش نروژ در موضوع هسته‌ای و كمك‌هاي اين كشور براي همكاري ايران و قزاقستان در مبادله اورانيوم غني‌شده از نقش اسلو در به ثمر رسيدن مذاكرات هسته‌اي تشكر كرد.

ظریف در رابطه با دورنمای همکاری‌های اقتصادی با طرف نروژی گفت: نروژ امکانات و پیشرفت‌های زیادی در زمینه شیلات نفت و گاز دارد که می‌توانیم از این دستاوردها بهره ببریم؛ همین‌طور می‌توانیم در همکاری‌های منطقه‌ای با یکدیگر تعامل داشته باشیم.

"یورگن برنده" وزیر امور خارجه نروژ هم در این کتفرانس خبری گفت: با دکتر ظریف درباره مسائل منطقه‌ای از جمله بحران عراق و سوریه و همچنین برنامه هسته‌ای ایران و موضوع حقوق بشر گفت‌و‌گو و مذاکره کردیم.

وی افزود:خوشحالم که اقای ظریف به نروژ آمد؛ او امروز با رئیس مجلس و دیگر مقامات نروژی دیدار دارد و امیدوارم این دیدارها به تعمیق روابط دو جانبه منجر شود.

دکتر ظریف وزیر خارجه در ادامه دیدارهای رسمی خود در اوسلو با خانم "آنیکن هویتفلدت" رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ دیدار و در خصوص همکاری های دو کشور به ویژه در حوزه پارلمانی گفتگو کرد.

طرفین در این ملاقات در خصوص تحولات منطقه ای، بحران سوریه، رویارویی همه جانبه با افراط گرایی و تروریسم، حقوق بشر و همچنین نظام انتخاباتی و ساز و کارهای پارلمانی دو کشور تبادل نظر کردند.

دکتر ظریف نیز با تشکر از نقش مثبت نروژ در اجرای بخشی از توافقات برجام (تبادل اورانیوم طبیعی و غنی شده) و برشمردن زمینه های متعدد گسترش روابط دو کشور در مرحله پسابرجام، ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در همه زمینه ها گسترش یابد.

رئیس پارلمان نروژ با اشاره به نتایج مثبت دیدار اخیر هیأت پارلمانی نروژ از ایران، از گسترش روابط دو کشور در مرحله جدید استقبال کرد.

 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ظریف، وزیر خارجه، نروژ، بورگه برنده، نشست خبری