نهادهای حقوق بشری، انفعال شورای امنیت در برابر وقایع میانمار را محکوم کردند
سازمان‌های دیده بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل روز سه شنبه انفعال شورای امنیت سازمان ملل متحد در برابر جنایت علیه مسلمانان میانمار را محکوم کردند؛ جایی که تاکنون نزدیک به 370 هزار روهینگیایی ناچار به مهاجرت شده‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 283493
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "لوئیس شاربونو" مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این خصوص گفت: این یک پاکسازی قومی در مقیاسی وسیع است؛ با این حال شورای امنیت نمی‌تواند، درهای خود را باز کرده و در برابر دوربین‌ها قرار بگیرد(موضع گیری کند)؟

دیده‌بان حقوق بشر به تازگی با صدور یک بیانیه، تصویب قعطنامه تحریمی علیه افراد مسؤول وضعیت میانمار را خواستار شده بود.

"شرین تدروس" رئیس دفتر عفو بین‌الملل در سازمان ملل متحد در همین رابطه می‌گوید: بدون یک اعلامیه عمومی از جانب شورای امنیت، پیامی که می‌فرستید، بی‌فایده است و آن‌ها به کار خود ادامه خواهند داد.

"آشایا کومار" نائب رئیس دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، از آخرین نشست شورای امنیت در خصوص میانمار در ماه گذشته میلادی تاکنون، بیش از 310 هزار مسلمان روهینگیا به واسطه تشدید خشونت‌ها از این کشور گریخته‌اند.

"آنتونیو گوترش" دبیر کل سازمان ملل متحد هم هفته گذشته در اقدامی کم‌سابقه و با نوشتن یک نامه به شورای امنیت این سازمان، خواستار ارسال پیام به مقام‌های میانماری برای پایان این گونه اقدامات شده بود.

سازمان ملل می‌گوید که در هفته‌های اخیر براثر حمله ارتش و بودایی‌های تندرو، دست کم یک هزار نفر از اقلیت مسلمان ایالت راخین کشته شده‌اند.

این در شرایطی است که بسیاری دولت‌ها به مانند «آنگ سان سوچی» رئیس دولت میانمار و برنده جایزه صلح نوبل، تاکنون در این خصوص سکوت اختیار و در بهترین حالت به ابراز نگرانی بسنده کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا
کلمات کليدی: نهاد، حقوق بشری، میانمار، انفعال، شورای امنیت