آغاز به کار اجلاس سران کشورهای عضو سازمان اکو در اسلام آباد/روحانی:هماهنگی و همکاری در مقابله با پدیده شوم تروریسم ضروری است
رئیس جمهوری در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو خطاب به رؤسای کشورها و دولتهای عضو این سازمان با تاکید بر برقراری پیوند و ارتباط پایدار گفت: باور کنیم که قدرت ما در پیوند ماست و آینده منطقه با تصمیمات امروز رقم می خورد و شکوفائی فردا در گرو پیوند امروز ماست، برای تقویت پیوندها بر نقاط مشترک تأکید کنیم و تفاوتها را با گفتگو به نقطه قوت تبدیل کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب: 261541
 
 به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحانی در این نشست خطاب به نخست وزیر پاکستان و سران کشورها و دیگر حضار گفت: شرکت در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو درکشور برادر و دوست پاکستان مایه خوشوقتی است؛ لازم می‌دانم تا از جناب آقای نواز شریف به خاطر میهمان نوازی گرم دولت پاکستان و میزبانی شایسته این اجلاس سپاسگزاری کنم. همچنین از جمهوری آذربایجان که در دوره ریاست خود منشأ تاثیرات مثبتی در این سازمان بوده قدردانی می‌نمایم. اطمینان دارم با همفکری و تبادل نظر در این اجلاس و تفاهم بین سران کشورهای عضو خواهیم توانست گامهای بلندی در پیشبرد برنامه ها و فعالیتهایمان در سازمان همکاری اقتصادی برداریم.

قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید. اقتصادهای نوظهور آسیایی، جریان اقتصاد جهانی را از غرب به سوی شرق تغییر خواهد داد، و این تغییر  قرن بیست و یکم را به دوران پیشتازی آسیا بدل خواهد کرد.

برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای موثر اکو در دهه آینده، سازمان ما در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد؛ آینده ای که از امروز آغاز میشود و به جهانیان نشان میدهد که نه تنها اکو فلسفه وجودی خود را از دست نداده ، بلکه اهمیتی مضاعف در آینده منطقه خواهد داشت.

 موقعیت بی نظیر کشورهای ما در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی و تجارت، سازمان اکو را در وضعیتی ایده‌آل قرار داده است. اکو می تواند و باید در ساختن آینده اقتصاد منطقه نقش آفرینی کند. برای تحقق این امر، اکو نیاز به بازسازی دارد؛  بازسازی با نگاه به واقعیتهای جدید و فرصتهای تازه.

اشراف بر چند آبراه استراتژیک جهان و همسایگی با پنج دریای مهم، شرایط ژئوپولیتیک و سرزمینی یگانه‌ای را برای سازمان ما به وجود آورده است؛ هیچ مسیری از اروپا به آسیا برای تجارت و حمل و نقل با صرفه تر و کوتاه تر از منطقه اکو شناخته نمی شود.

 اکو همچنین از منظر تأمین و انتقال انرژی حائز اهمیت فراوانی برای جهان است. ما در سال 2013 تصمیم گرفتیم تا سال 2023 میلادی را به عنوان دهه بهبود و توسعه همکاری های انرژی اکو اعلام نماییم و امسال در میانه این راه قرار داریم؛ با این حال متأسفانه هنوز همکاری و تجارتِ درون منطقه ای ما در حوزه انرژی در سطح پائینی قرار دارد و لازم است تا از ظرفیت اکو برای رونق همکاری های کشورهای عضو در حوزه تولید و تجارت انرژی بیش از گذشته بهره ببریم. ما با پیوند دادن امکاناتمان، می توانیم رشد افزونتر و پرشتابتر را برای کشورهایمان سامان دهیم. پیوند اقتصادهای اکو در گرو پیوند نزدیکتر مردم کشورهای ماست؛ باید موانع ارتباطات مردمی ، سفر و دیدار و همکاری مردممان را از سرراه برداریم.

مشترکات فرهنگی ما سرمایه بی بدیلی برای پیوند اقتصادی ما در اختیارمان گذاشته است. باید موانع روادید، موانع تعرفه ای، موانع حمل و نقل و موانع سرمایه گذاری را برداریم تا امکان پرواز مشترک به افقهای بلندتر برای بخش های خصوصی و فعالان اقتصادی کشورهایمان فراهم تر شود. پیام این اجلاس به کارآفرینان کشورهای عضو ، باید افق بلندمدت تر، نگاه یکپارچه تر، و پیوند نزدیکتر باشد. پیوند جاده ای، پیوند راه آهن، پیوند شبکه های برق و پیوند شبکه های ارتباطی و مخابراتی، بهترین فرصتها را در اختیار کشورهای ما می گذارد تا  منافع مشترک برای اقتصادهای مان تجلی یابد.       

تا زمانی که امنیت در مخاطره باشد، چشم انداز روشنی برای توسعه و شکوفایی وجود نخواهد داشت. تروریسم و تفکرات تکفیری، تهدید مشترکی  را فراروی جهانیان قرار داده و هماهنگی و همکاری در مقابله با این پدیده شوم، به یک ضرورت تبدیل شده است. در افغانستان، عراق، سوریه و یمن صدها هزار نفر جان باخته و میلیون ها نفر آواره شده‌اند؛ نتیجه این رنج ها و دردها، آسیب پذیر شدن منطقه در برابر  تنازع های داخلی و دخالت‌های خارجی است. غلبه بر این مشکلات در گرو دوری از  برتری جویی و  همیاری در ساختن منطقه‌ای قوی‌تر است .

من عمیقاً بر این باورم که ما می توانیم از این وادی سخت به سلامت عبور کنیم، مشروط برآن‌که به‌جای رقابت های ویرانگر، به توانایی خود در حل مشکلاتمان ایمان آورده و اراده‌هایمان را برای بازگشت به جایگاه تاریخی خود یعنی شاهراه تمدن، فرهنگ و تجارت بسیج کنیم. سازمان همکاری اقتصادی بستری مناسب برای ساختن منطقه‌ای ایمن‌تر برای ملت های ماست. در پرتو امنیت جمعی است که دیگران نیز با اذعان به ظرفیت‌های این منطقه در ساختن آینده شکوفای کشورهای ما مشارکت خواهند کرد.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن ‌مرز مشترک با شش کشور عضو اکو، عمیقا منافع مشترک و پیوند با همسایگان را ارج می‌نهد. ما نه تنها هیچ مانعی را پیش روی تعمیق همکاری های خود با کشورهای عضو سازمان اکو  نمی بینیم بلکه آماده ایم به مشارکت گسترده‌تر با سایر اعضا بپردازیم. تجربه موفق برجام که با رویکرد برد- برد حاصل شد، زمینه جهش در همکاری های منطقه ای با کشورهای اکو را با همین رویکرد پربار و امید بخش می سازد. پایان بحران ساختگی بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و دستیابی به توافقی بین‌المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، دستاورد بزرگی نه فقط برای ایران و اکو بلکه برای همه جهان می‌باشد. 

دولت من  در این فضای جدید،  از گسترش همکاری در حوزه های ترانزیت و حمل و نقل به ویژه مسیر ترانزیت جنوب – شمال از سرخس تا بندر عباس و اینچه برون تا چابهار و همچنین حوزه‌های مالی و بانکی، علم و فناوری، کشاورزی و امنیت غذایی، فرهنگی و گردشگری زیست محیطی و مقابله با بلایای طبیعی، استقبال می کند. ایران با داشتن بزرگترین ذخائر نفت و گاز جهان ، نقطه کانونی ارتباطات منطقه ای، سرمایه انسانی جوان و متخصص ، توانمندی علمی در حوزه های نوین دانش و فناوری ، کارنامه پرشتاب رشد و اشتغالزائی، و ثبات اقتصادی آمادگی دارد که به عنوان یکی از بنیانگذاران این سازمان، نقش خود را در تحکیم پیوند بین اعضاء و توانمندسازی اکو ایفاء نماید.خوشبختانه اکو نیز با تأسیس مؤسسات و نهادهای تخصصی که جمهوری اسلامی ایران نقش فعالی در پیشبرد آنها داشته، چارچوب‌های مناسبی برای تحقق این اهداف فراهم کرده است.

آینده منطقه با تصمیمات امروز رقم می خورد و شکوفائی فردا در گرو پیوند امروز ماست. برای تقویت پیوندها  بر نقاط مشترک تأکید کنیم، و تفاوتها را با گفتگو به نقطه قوت تبدیل نمائیم ، باور کنیم که قدرت ما در پیوند ماست؛ پیوندهایمان را پایدارتر کنیم.

سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) روز چهارشنبه با حضور سران ده کشور عضو این سازمان در اسلام آباد آغاز به کار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و دیگر رؤسای دولت ها و کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، در بدو ورود به محل برگزاری اجلاس سران اکو از سوی «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان، مورد استقبال قرار گرفته و پس از ثبت عکس یادگاری، نشست رسمی سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی(اکو) را آغاز کردند.

بحث و بررسی در مورد مسائل اقتصادی و منطقه ای، همکاری ها در حوزه های اولویت دار و همچنین ارائه گزارش های مربوط به چگونگی عملکرد بر بیانیه دوازدهمین اجلاس سران اکو که در سال ۲۰۱۲ در شهر «باکو» برگزار شد، از جمله محورهای این اجلاس است.

خبر دیگر اینکه، جمهوری اسلامی پاکستان همزمان با برگزاری سیزدمین اجلاس سران سازمان اقتصادی همکاری (اکو) ریاست دوره ای این سازمان را رسما از جمهوری آذربایجان تحویل گرفت.

جمهوری آذربایجان که از زمان برگزاری دوازدهمین دور اجلاس سران اکو در مهرماه 1391 رئیس دوره ای این سازمان همکارهای منطقه ای بود، ریاست دوره ای آن را امروز و در اسلام آباد به پاکستان واگذار کرد.

"محمدنواز شریف" نخست وزیر پاکستان صبح امروز در اجلاس سران اکو، ضمن خوش آمد گویی به سران کشورهای عضو اکو تاکید کرد که پاکستان تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف و برنامه های اکو به منظور تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی در منطقه انجام خواهد داد.

روز گذشته (سه شنبه) نیز"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در بیست و دومین نشست وزیران خارجه اکو، ریاست دوره ای وزیران خارجه این سازمان را به "سرتاج عزیز" همتای پاکستانی خود واگذار کرد.

اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۱ (۱۹۶۲) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.

این سازمان در ابتدا با نام «آر سی دی» - که نام اختصاری سازمان همکاری عمران منطقه ای - است، آغاز به کار کرد. پس از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷( ر ایران، کار سازمان با وقفه مواجه شد و در سال ۱۳۶۴ با نام «اکو» حیات خود را از سر گرفت.

پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند.

طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد.

 
Share/Save/Bookmark