سخنگوی وزارت خارجه:
تبعید شیخ عیسی قاسم،راهکار سازنده ای برای دولت بحرین نخواهد بود/هیأتی از ایران برای مذاکره درباره حج،به عربستان اعزام می شود
سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه، بحرین نباید مسائل داخلی خودش را امنیتی کند، اظهار داشت: ما علاقه مند هستیم بحرین هم به عنوان یک کشور همسایه در صلح و ثبات و امنیت کامل به سر ببرد و بتوانیم همکاریهای بهتر و بیشتری با آن داشته باشیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب: 260713
 
"بهرام قاسمی" در نشست خبری خود با خبرنگاران، در پاسخ به سؤال خبرنگار تقریب در خصوص اخبار منتشره در مورد توافق بحرین و ترکیه برای تبعید "شیخ عیسی قاسم" به استانبول گفت: اگر این خبر صحت داشته باشد، باید مجددا به دولت بحرین یادآوری شود که مسائل داخلی خودش را امنیتی نکند و یا به عبارتی به سمت امنیتی شدن مسائل داخلی خودش پیش نرود؛ بلکه از طریق گفتگو و تفاهم بتواند مشکلات داخلی خودش را حل کند.

وی ادامه داد: این گونه سیاستها و تصمیمات، راهکار سازنده ای برای دولت بحرین نخواهد بود؛ علاقه مند هستیم بحرین هم به عنوان یک کشور همسایه در صلح و ثبات و امنیت کامل به سر ببرد و ما بتوایم با همین دولت همکاریهای بهتر بیشتری داشته باشیم.

قاسمی افزود: امیدواریم دولت فعلی بحرین تصمیمات عاقلانه و به جایی را اتخاذ کند و به راهی نرود که در گذشته در سایر کشورهای منطقه آزموده شده است و نهایتا بعد از گذر زمان و سالیانی که از آن ماجرا گذشته است، اتفاقات دیگری رخ داده که وضعیت را در آن کشورها با تغییراتی مواجه کرده است.

وی اظهار داشت:توصیه ما به دولت بحرین این است که اگر چنین چیزی درست است، در این تصمیم بازنگری کند و با یک نگاه خردمندانه و دقیقتری به این مسأله توجه داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد اظهارات وزیر خارجه ترکیه در اجلاس مونیخ گفت: ترکیه یکی از همسایگان مهم ماست و از کمک‌های زیادی از طرف ما برخوردار است و اینگونه اظهارات از سوی مقامات ترک می‌تواند به خاطر فشارها و مشکلات داخلی در خصوص حملات تروریستی و... باشد؛ شاید هم می‌خواهند از طریق فرافکنی بر مشکلاتی که دارند سرپوش بگذارند؛ ما در مورد ترکیه هم صبوری خواهیم کرد، اما آنها باید بدانند این صبوری حدی دارد و اگر قرار باشد دوستان باز هم این خطاها رو بکنند، سکوت نخواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره نشست آستانه گفت: ما در بهترین شرایط رایزنی با روسیه هستیم و هیچ اختلافی در خصوص آستانه با روسیه نداریم، اختلافاتی در مورد معارضین وجود داشت که آن هم امری عادی است که اختلاف نظر در کار جمعی وجود داشته باشد؛ به خصوص در مورد سوریه که حضور کشورها و تروریست‌ها و معارضین قطعا اختلاف نظر وجود خواهد داشت و ما برای حل و فصل همین اختلاف نظرها پای میز مذاکره می‌نشینیم که مشکلات را حل و فصل کنیم.

قاسمی گفت: ارزیابی من این است که نشست آستانه 2 به رغم تبلیغات منفی برخی محافل خاص، اجلاس موفقی بود و ارزیابی ما حاکی از نتیجه موفق این نشست دارد، به طوری که در نهادینه کردن این نشست و تبدیل کردن ان به یک روند موفق بوده است.

وی خاطرنشان کرد: درباره آیین نامه اجلاس، سه کشور ضامن آتش بس تفاهم کردند و درباره برخی از مسائل به علت نبود برخی از گروه ها مسائل می تواند در آینده مورد بحث قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: به زودی اجلاس ژنو برگزار می شود و این اجلاس باید بتواند در سطح وسیع تر موضوعات را ادامه دهد و هر جا لازم باشد سه کشور برای کمک به این مسئله حضور خواهند داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که ما اشتراکات خود را در این اجلاس دنبال می کنیم؟ اظهار داشت: حضور در چنین اجلاسی به این معنا نیست که همه دیدگاه ها در مورد سوریه یکسان است؛  ما می توانیم اشتراکات خود را دنبال کنیم و در برخی حوزه ها اختلاف نظر داشته باشیم.

وی در مورد طرح ترکیه در ایجاد منطقه امن در سوریه نیز تأکید کرد: ایده ترکیه در ایجاد  منطقه امن در شمال سوریه طرح غلطی است و باعث افزایش اختلافات در سوریه می‌شود و فکر کنم کشورهای دخیل در سوریه با این موضوع مخالف باشند.

قاسمی در مورد رایزنی‌های برجامی که در حاشیه اجلاس مونیخ صورت گرفت، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی ملاقات در مونیخ هماهنگ شده بود که در این گونه نشست‌ها معمولا در مورد مسائل جهانی و آخرین وضعیت همکاری‌های فی مابین مطرح می‌شود؛ در نشست با برخی کشورها مسائل مربوط به برجام مطرح شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی در مورد رابطه ایران با آمریکا گفت: ما هیچ رابطه‌ای با دولت آمریکا غیر از مسائل هسته‌ای نداریم که با به ثمر رسیدن آن این ارتباط نیز به پایان رسید و اکنون با دولت جدید آمریکا هیچ ارتباطی نداریم؛ در مورد برجام هم مسائل سیاسی نیست و در مورد مسائل فنی آن هم آژانس ورود خواهد کرد؛ ما همه تلاش خود را خواهیم کرد تا طرف آمریکایی بفهمد و به تفاهمات صورت گرفته تن بدهد و همانطور که می‌بینید اروپایی‌ها هم به آن پایبند هستند.

قاسمی در پاسخ به این سؤال که آیا خانواده شهدای مدافع حرم نیز جزو طرح سپاس و تکریم از خانواده ها خواهند بود، گفت: این طرح از ۲۲ بهمن تا ۲۲ اسفند به منظور توجه بیشتر به خانواده شهدا در جریان است، که بر همین اساس ۷ اسفند هم روز شهدای وزارت خارجه است چه آنهایی که در مزار شریف و چه منا چه بوسنی و غیره به شهادت رسیده‌اند.

وی درباره برپایی رفراندوم در منطقه کوهستانی قره‌باغ اظهارداشت: رفراندوم جمهوری خودخوانده قره باغ اقدامی نابجا و ناپسند و از نظر ایران غیرقابل قبول است و این اقدام‌ هیچ کمکی به اختلاف بین ارمنستان و آذربایجان نخواهد کرد و تنها گفتگو در این زمینه کارساز خواهد بود.

قاسمی درباره سفر معاون آسیا و اقیانوسیه به مسکو با هدف شرکت در نشست شش جانبه گفت: ما در سطح معاون وزیر در این اجلاس شرکت داشتیم که در مورد مسائل افغانستان مشورت‌هایی صورت گرفت و در آینده نیز جلسات دیگری برگزار خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اعلام این خبر که "الهام علی‌اف" ماه آینده به ایران سفر می‌کند، در رابطه با ارتباطات دو کشور، اظهار داشت: این سفر در ادامه گفتگوها و رایزنی‌های دو رئیس جمهور صورت می‌گیرد که در این دولت دو دیدار نیز بین رؤسای جمهور دو کشور صورت گرفته است؛ ما همواره روابط مستحکمی و دیرپایی در زمینه های اقتصادی و غیر اقتصادی با آدربایجان داشته‌ایم و این روابط را گسترش خواهیم داد؛ حضور وزیر اقتصاد در روزهای گذشته در این کشور نیز نشان‌دهنده برداشتن گام‌های بلندی در روابط بین دو کشور است.

وی با با بیان اینکه 5 اسفند هیأتی از ایران برای مذاکره به عربستان اعزام خواهد شد، اظهارداشت: ما از تجربيات گذشته خود براى مذاكره با مقامات عربستان استفاده خواهیم کرد؛ دولت هرگز از حق مردم ایران در اعاده حقوقشان در رابطه با فاجعه منا که دولت و مقام معظم رهبری آن را محکوم کردند، غفلت نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره رویکرد وزارت خارجه نسبت به خشونت رفتار عربستان عليه ايران گفت: منش و جايگاه ايران با كشورهاى تازه به دوران رسيده متفاوت است.

قاسمی درباره فضاسازی برخی رسانه‌ها درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و اظهارات مقامات ترکیه و عربستان درخصوص فعالیت‌های منطقه‌ای ایران گفت: سفر آقای روحانی به عمان و کویت بنا به دعوت پادشاه عمان و امیر کویت بود که با توجه به کمبود وقت بسیار فشرده بود.

وی ادامه داد: از نظر میزان ساعت، مدت زمان حضور هیأت‌ها کم بود ولی کاملا کیفی بود؛ هیأت ایرانی توسط سلطان عمان و امیر کویت استقبال و بدرقه شدند؛ سلطان عمان بیمار بودند و دوران نقاهت را سپری کرده بود و اولین هیاتی را که پس از دو سال پذیرفت، ایران بود.

قاسمی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد اجلاس مونیخ گفت: در مباحثی که در این کشور مطرح شد، در خصوص وضعیت منطقه‌ای به آگاهی بیشتری رسیدیم؛ گرایش‌هایی که به ایران وجود دارد، تنگناهایی که در این زمینه وجود دارد را می‌دانیم و اطلاع داریم که بدخواهانی هم داریم؛ فکر می‌کنیم زمینه همکاری فراهم است و امیدواریم با دیگر کشورها براساس احترام و منافع مشترک همکاری کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: باتوجه به تحولات جهانی و اتفاقاتی که در دنیا به وجود آمده بدخداهان و بددلانی هستند که دوست ندارند ثبات و همکاری در منطقه شکل بگیرد و با حل یک مشکل، مشکلی جدید را ایجاد می‌کنند؛ مسائلی که در مونیخ علیه ایران مطرح شد، تکراری است و موضوع جدیدی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه‌ای برای خلع سلاح اتمی رژیم صهیونیستی در اجلاس فلسطین داریم، گفت: دستور کار اجلاس فلسطین را ندارم؛ بیش از ۵۰ کشور در این اجلاس که میزبان آن مجلس است، و همچنین بیش از ۱۶ رئیس پارلمان، برخی رؤسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورها و تعدادی از نمایندگان مجلس و گروه‌های فلسطینی و متعلق به محور موسوم به مقاومت در این همایش شرکت خواهند داشت.

وی افزود: رژیم صهیونیستی به قوانین جهانی توجهی نداشته و به تهدیدی جهانی و به زرادخانه‌ای از بمب‌های اتمی تبدیل شده است که مقابله با آنها نیازمند اراده‌ای جهانی است.

وی در مورد پیشنهاد دکتر ظریف برای تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای خاطرنشان کرد: نگاه ایران به همسایگان و همکاری‌هایی که باید شکل بگیرد، روشن است؛ تنها راه ثبات و صلح و توسعه و مبارزه با تروریسم چیزی جز همکاری دسته جمعی نیست.

قاسمی در مورد حواشی مربوط به مهمانی سفارت سوئد به افتخار حضور نخست وزیر این کشور در تهران توضیح داد: ۳۷ سال است که این اتفاق در این کشور و همه دنیا رخ می‌دهد؛ همه سفارت‌خانه‌ها بنا به دلایل و بهانه‌های مختلف مهمانی‌هایی را برگزار می‌کنند و متناسب با آن مهمان‌هایی را دعوت می‌کنند و از مقامات و افراد مختلف آن کشور دعوت می‌کنند؛ همچنین وقتی یک مقام عالی رتبه به کشوری سفر می‌کند سفیر آن کشور مهمانی را برگزار می‌کند.
 
 
تهیه و تنظیم خبر: زهرا غلامی

 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: قاسمی، بحرین، عیسی قاسم، امنیتی، راهکار، سخنگو