علمای کشورهای اسلامی:
تنها راه آزادی فلسطین و مسجد الاقصی، تقویت اتحاد امت اسلامی است
تعدادی از علمای اسلامی کشورهای آسیایی که در کنفرانس دو روزه ای در شهر "شاه عالم" مالزی با موضوع آزادسازی فلسطین اشغالی گردهم آمده بودند، خواستار تلاش بیشتر و گسترده تر جهان اسلام برای آزادی فلسطین و مسجد الاقصی شدند و تلاش در این زمینه را وظیفه همه مسلمانان دانستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۹
کد مطلب: 287948
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، شرکت کنندگان این کنفرانس که از ایران و برخی از کشورهای مختلف آسیا بودند، پس از دو روز هم اندیشی در موضوع آزادسازی قدس شریف و فلسطین اشغالی، در بیانیه پایانی که به نام "بیانیه شاه عالم"معرفی شد، اظهار داشتند: اشغال فلسطین که از 70 سال پیش تاکنون ادامه داشته به دلیل عدم اتحاد و خیانت برخی از رهبران اسلامی است.

در این بیانیه همچنین آمده است که عناصر "نژادگرایی و ملی پرستی"که باعث انحراف از آموزه های ناب اسلامی و علاقه شدید به قدرت و ثروت شده، امت اسلام را از تمرکز بر مشکلات اسلام و مسلمانان بازداشته است.

علمای اسلامی آسیا در این بیانیه، بر ضرورت پایان دادن به محاصره 10 ساله غزه توسط رژیم صهیونیستی از طریق فشار همه جانبه سازمان های بین المللی به منظور اقدام فوری علیه مصر و رژیم صهیونیستی تأکید کردند.

علمای کشورهای اسلامی اظهار داشتند: تنها راه آزادی فلسطین و مسجد الاقصی از طریق تقویت اتحاد امت اسلامی و تلاش برای ایجاد مقاومت در مقابل همه توطئه های ضد اسلامی با هدف ایجاد شکاف و تخریب امت اسلامی است.

بر اساس این بیانیه، جهان و امت اسلامی همچنان اقدام مؤثری علیه ارتش کاملا مسلح اسرائیل که باعث شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از فلسطینیان شده، انجام نداده است؛ از طرفی نیز، دسترسی به اماکن مذهبی و قدس شریف نیز در فلسطین اشغالی به طور قابل توجهی با محدودیت ارتش اشغالگر مواجه شده است.

علمای اسلامی در این بیانیه تأکید کردند: باید با حضور غیرقانونی و غیرمشروع اسرائیل در فلسطین که با اشغالگری خود در این کشور حضور یافته مقابله شود و هرگونه به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک دولت قانونی خیانت به مبارزه اسلامی است و باید محکوم شود.

شرکت کنندگان دراین کنفرانس تأکید کردند:نقش کشورهای غربی به ویژه آمریکا و برخی رهبران دولت های اسلامی که شانه به شانه هم کار می کنند، عوامل کلیدی هستند که به اسرائیل مجوز نامحدود حمله، اشغال، تخریب، بیرون راندن فلسطینان، شکنجه، کشتار و دستگیری آنها را می دهد.

شرکت کنندگان در کنفرانس در بند دیگری از این بیانیه اظهار داشتند: قطع روابط دیپلماتیک اخیر با قطر توسط ائتلافی به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی یک تمایل واقعی برای شکست دادن جنبش مقاومت فلسطین است.

شرکت کنندگان در این اعلامیه همچنین از رهبران اسلامی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواستند که ابزار دست قدرت های غربی نباشند و بر منابع خود و بر ضرورت ایجاد اتحاد اسلامی به منظور رسیدگی به چالش های جهان اسلام متمرکز شوند.

علمای اسلامی آسیا همچنین خواستار توقف جنگ در سوریه، عراق، یمن و لبنان شدند و تأکید کردند که گروههای مختلف نباید گرفتار دام چشم انداز سلطه قدرت های غربی و رژیم صهیونیستی شوند.

این شرکت کنندگان همچنین در طرح استراتژیک خود برای اقدام عملی در 12 ماه آینده از جمله بسیج گسترده و پویش عمومی برای حمایت از مبارزات فلسطینیان، ایجاد کمیته کاری برای توسعه یک موضوع آموزشی مرتبط با مسجد الاقصی و آموزش آن در مدارس و دانشگاهها، تمرکز بر انتشار اطلاعات درست در خصوص مسجد الاقصی و فلسطین، برگزاری نمایشگاه ها و همکاری مؤثر رسانه های اسلامی تأکید کردند.

شرکت کنندگان همچنین خواستار تلاش بیشتر و گسترده تر جهان اسلام برای آزادی فلسطین و مسجد الاقصی شدند و تلاش در این زمینه را وظیفه همه مسلمانان دانستند.

نمایندگان علمای اسلامی از کشورهای مختلف از جمله ایران، مالزی، فلسطین، لبنان، مصر، تایلند، اندونزی و سوریه و همچنین نمایندگانی از حماس و برخی گروههای مدنی حامی فلسطین در این گردهمایی حضور داشتند.

کنفرانس علمای اسلامی آسیا برای دفاع و آزادسازی مسجد الاقصی و فلسطین اشغالی روزهای نهم و دهم اکتبر (17 و 18 مهرماه) در ایالت سلانگور مالزی با همکاری شورای مشورتی سازمان اسلامی مالزی (ماپیم)، سازمان جهانی رفاه مردم در مالزی (سجاگات)، دبیر خانه اتحادیه علمای اسلامی (شورا) و تشکل مدنی شهروندان بین المللی برگزار شد.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: کنفرانس، مالزی، آزادسازی، فلسطین، کشورهای اسلامی