روزنامه ایندیپندنت:
جایگاه سعودی نزد مسلمانان در حال سقوط است
خبرنگار حوزه خاورمیانه روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای از سقوط جایگاه سعودی ها در میان مسلمانان خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب: 245881
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، «رابرت فیسک»، خبرنگار حوزه خاورمیانه روزنامه ایندیپندنت و برنده جایزه‌های متعدد که در بیروت مستقر است، در مقاله‌ای که در این روزنامه به چاپ رسید، از سقوط جایگاه سعودی‌ها در میان مسلمانان سخن گفت.
 
در این مقاله آمده است: خطرناک‌ترین انحراف وهابیت، از دیدگاه علمایی که در همایش علمای اهل سنت در پایتخت چچن حضور داشتند، اعمال خشونت علیه «غیر مؤمنان» است که همه مسلمانانی را که با عقاید وهابیت مخالفند، نیز شامل می‌شود. داعش، القاعده و طالبان از جمله حامیان این ایدئولوژی در خارج از مرزهای عربستان سعودی و قطر هستند.
 
در این همایش، که تقریباً از سوی اکثر رسانه‌های جهان مورد بی‌توجهی قرار گرفت،‌ اگرچه نام عربستان صراحتاً ذکر نشد، اما بیانیه پایانی آن یک رویارویی آشکار علیه کشوری است که سالانه میلیون‌ها دلار برای تأسیس مساجد و مدارس و پرورش علمای وهابی صرف می‌کند.
 
در ادامه این مقاله آمده است: اخبار بد از عربستان مرتب به گوش می‌رسد. در ابتدای حج امسال روزنامه «الخبر» لبنان آمارهایی را به نقل از وزارت بهداشت عربستان منتشر کرد که نشان می‌داد در ۱۴ سال گذشته ۹۰ هزار زائر در جریان مناسک حج کشته شده‌اند.
 
در این میان یک چیز کاملاً واضح است و آن اینکه تاکنون سعودی‌ها تا به این اندازه هدف اعتراضات همزمان علما و رهبران شیعه و سنی جهان قرار نگرفته بودند.
 
نویسنده این مقاله خاطرنشان کرده است: حضور شیخ الازهر در گروزنی، پایتخت چچن سبب خشم سعودی‌ها شده است چرا که سعودی ها از زمان روی کار آمدن السیسی در مصر، سالانه میلیون‌ها دلار به اقتصاد این کشور تزریق می‌کنند.
 
اما سؤالی که سعودی‌ها باید از خود بپرسند این است که چرا کسانی که به طور معمول چاپلوسی آن‌ها را می‌کرده‌اند اکنون به آنان پشت کرده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ایندیپندنت، عربستان، آل سعود