پیام تسلیت شخصیتهای بزرگ جهان اسلام به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
شخصیتهای بزرگ جهان اسلام از کشورهای مختلف درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای تسلیت گفتند و با خانوده آیت الله هاشمی و دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 256446
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)،"فؤاد معصوم" رئیس‌جمهور عراق در پیامی به حسن روحانی، درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت؛ وی در این پیام از مواضع آیت‌الله هاشمی در حمایت از دولت و ملت عراق تقدیر کرد.

"سید عمار حکیم" رهبر ائتلاف ملی عراق، بزرگترین جریان سیاسی این کشور یکشنبه شب درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری را به محضر رهبر معظم انقلاب و خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی تسلیت گفت.
حکیم در پیام تسلیت خود، آیت الله رفسنجانی را شخصیتی برجسته در حیات انقلابی، سیاسی و فرهنگی ایران معرفی کرد و گفت:با نهایت تأسف خبر درگذشت شخصیت سیاسی اسلامی برجسته حضرت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران را دریافت کردیم؛ اینحا باید به نقش برجسته آن فقید در حیات انقلابی، سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان اشاره کنیم.
ما خود را شریک حزن و اندوه ملت بزرگوار و دولت ایران می دانیم و به امام سید علی خامنه ای و خانواده فقید و بازماندگان این مصیبت را تسلیت عرض می کنیم؛ امیدواریم خداوند روح آن فقید عزیز را قرین رحمت واسعه خود گرداند و او را در بهشت برین جای دهد.

"نوری المالکی" دبیر کل "حزب دعوت اسلامی" و نخست‌وزیر سابق عراق در پیامی درگذشت آیت‌الله رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر عظیم‌الشأن جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

"محمد نواز شریف" نخست وزیر پاکستان هم امروز دوشنبه با صدور پیامی، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت و تلاش های این شخصیت بزرگ را در مسیر وحدت جهان اسلام مورد ستایش قرار داد.
در پیام تسلیت نواز شریف آمده است: با ابراز تأثر و تاسف عمیق، از جانب ملت و دولت پاکستان، ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین ایران را به ملت برادر ایران تسلیت می گویم.
نواز شریف در پیام خود آورده است: آیت الله رفسنجانی نه تنها شخصیتی ارزشمند و اثرگذار در ایران بود، بلکه به عنوان نماد تلاش های صلح جویانه در سطح بین المللی، شخصیتی شناخته شده بود.
تلاش های آیت الله رفسنجانی به عنوان یک شخصیت متعادل، منطقی و عملگرا برای پیشبرد ایران، برای وحدت جهان اسلام نیز راهگشا بود.
نخست وزیر پاکستان همچنین در پیام خود، برای آیت الله رفسنجانی طلب علو درجات در نزد خداوند متعال کرده است.

"نارندار مودی" نخست وزیر هند نیز با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود درگذشت ایشان را به ملت ایران تسلیت گفت؛ وی در پیام خود نوشت: از طرف یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر از هموطنانم عمیق ترین تسلیت ها را برای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به مردم ایران ابراز می دارم.

امیر کویت نیز با ارسال پیامی به دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران رحلت آیت الله رفسنجانی را تسلیت گفت. شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح در این پیام درگذشت آیت الله هاشمی را تسلیت گفته است.
در همین حال شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت نیز با ارسال پیامی مشابه به دکتر روحانی این ضایعه دردناک را تسلیت گفت.
به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، «شیخ جابر مبارک الحمد الصباح» نخست وزیر کویت نیز پیام مشابهی را برای رئیس جمهوری ایران ارسال کرده است.

شیخ خلیفه بن زاید محمد بن راشد آل مکتوم نخست وزیر امارات و محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی یکشنبه شب در پیامی خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفته و ابراز همدردی خود را اعلام کردند؛ مقام های اماراتی همچنین در پیامی به خانواده آیت الله هاشمی، درگذشت ایشان را تسلیت گفتند.

"شیخ تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر طی پیامی به دکتر حسن روحانی، درگذشت آیت الله علی اکبر رفسنجانی رئیس جمهوری سابق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به وی تسلیت گفت.

"امامعلی رحمان" رئیس جمهوری تاجیکستان نیز در پیامی به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت را به وی و مردم ایران تسلیت گفت.
وی در این پیام نوشته است: خبر درگذشت علی‌ اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از چهره‌های شناخته شده سیاستمداران جمهوری اسلامی ایران باعث اندوه ما شد.
در ادامه این پیام آمده است: در این لحظه‌های حزن‌انگیز همدردی و تسلیت عمیق خویش را به مردم  ایران ابراز داشته و برای وابستگان و نزدیکان مرحوم صبر جمیل خواهانم؛ خداوند جنت را نصیب ایشان و مأوای آخرتشان را پرنور گرداند.

"حمد بن عیسی آل خلیفه" امیر بحرین هم در پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تسلیت گفت.
وی از خداوند متعال خواست تا روح آن فقید عزیز را قرین رحمت واسعه خود گرداند و او را در بهشت برین جای دهد و به رئیس جمهوری، ملت و بازماندگان و فرزندان آن فقید، صبر جمیل عطا کند.

"مولود چاووش اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه نیز با انتشار پیامی در شبکه توئیتر، درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را به ملت ایران و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.
وی در این پیام خود نوشت: با تأثر خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین ایران را دریافت کردم و برای آن مرحوم از خداوند متعال رحمت طلب می کنم و به خانواده وی و ملت ایران نیز تسلیت می گویم.
همچنین "عبدالله گل"رئیس جمهوری پیشین ترکیه نیز در پیامی توئیتری نوشت:از شنیدن خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رئیس جمهوری پیشین ایران بسیار متأثر شدم و این ضایعه را به خانواده ایشان و ملت ایران تسلیت می گویم و امیدوارم روح ایشان در جوار حق تعالی، آرام بگیرد.

سید حسن‌ نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام را تسلیت گفت و اعلام کرد: وی در طول مدت 34 سال ، حامی مقاومت لبنان بود.
سید حسن نصرالله در ابتدای پیام خود به نمایندگی از حزب‌الله، تمامی اعضای مقاومت و خانواده‌های شهدا و جانبازان، درگذشت هاشمی رفسنجانی را به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب، ملت ایران و خانواده وی تسلیت گفت.
سید نصرالله تصریح کرد: آیت‌الله رفسنجانی به آرمان فلسطین و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها ایمان داشت و آرمان فلسطین در تمام فعالیت های روزهای طولانی‌ مبارزه‌اش در برابر حکومت شاه مستبد پهلوی و نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشت.
وی افزود: ما مردی بزرگ از مردان اسلام را از دست دادیم و حزب‌الله لبنان هرگز حمایت های آیت الله هاشمی از خود را فراموش نخواهیم کرد ؛ او با شادی ما شاد و با ناراحتی ما ، ناراحت می‌شد و حتی یک روز نیز از یاری ما دست برنداشت.
====
حجت الاسلام و المسلمین "سید ساجد علی نقوی" نماینده ولی فقیه و رهبر شیعیان پاکستان با صدور پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:خبر رحلت جانسوز دانشمند، محقق، متفکر، نابغه روزگار، رئیس جمهور ایران در دوران سازندگی، رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از رجال نهضت اسلامی، همرزم و همگام مقام معظم رهبری(حفظه الله) و یار دیرین حضرت امام خمینی(ره) موجب تالم و تاثر گردید.
اینجانب ضمن قدردانی از زحمات ایشان برای انقلاب اسلامی و جهان اسلام، رحلت ایشان را به مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای(حفظه الله) و مراجع تقلید جهان تشیع و بازماندگان تسلیت گفته و از خداوند متعال رحمت و غفران واسعه الهی را برای ایشان مسئلت دارم.

"عبدالملک الحوثی" رهبر انصار الله یمن نیز با صدور بیانیه‌ای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
رهبر انصارالله گفت: شیخ رفسنجانی به تلاش برای وحدت امت اسلامی و دور کردن مسلمانان از فتنه و هرج و مرج معروف شده بود؛ وی آیت الله رفسنجانی را یکی از رهبران شاخص مجاهدت انقلاب اسلامی ایران دانست.
"آیت الله عفیف النابلسی"از علمای لبنان با صدور پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به آیت الله العظمی خامنه ای رهبر انقلاب تسلیت گفت؛ در این پیام آمده:در کمال تسلیم و خشوع،  خبر درگذشت یکی از ارکان انقلاب اسلامی ایران حجت الاسلام و المسلمین رفسنجانی را دریافت کردیم.
مجاهدت های وی تاثیر زیادی در پیروزی انقلاب اسلامی و پیشرفت و شکوفایی انقلاب داشت و همواره در کنار انقلاب بود و در تمام شرایط سخت انقلاب همچون جنگ و تحریم و فتنه های مختلف از آن دفاع و حمایت کرد.
هاشمی سربازی وفادار از لشکریان انقلاب ومقاومی مخلص بود که عمر شریف خود را در راه اعتلای انقلاب و اثبات نقش و جایگاه انقلاب اسلامی در معادلات منطقه ای و بین المللی صرف کرد واز افراد مورد اعتماد امام خمینی(ره) بود که در زمان حیات امام و بعد از درگذشت ایشان مناصب زیادی را در خدمت به ملت سربلند ایران عهده دار شد و در تمام زمینه های نهضت جمهوری اسلامی سهیم بود و به حق یکی از برجسته ترین سازندگان و مهندسان انقلاب بود؛ ما نیز در لبنان با این مرد بزرگ و فداکاری های او در راه حمایت از مقاومت و خدمت به مستضعفان لبنان آشنا بودیم تا اینکه خداوند ما را در برابر صهیونیست ها به پیروزی رساند.
وی  افزود: فقدان شیخ رفسنجانی خسارتی بزرگ برای عرصه علم و جهاد و مساله فلسطین است که وی حمایت از فلسطین را از ثوابت ملی و اسلامی و انسانی می دانست.

"ناصر ابوشریف" نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران در پی رحلت آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیانیه ای صادر کرد؛ متن این بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم العلماء باقون ما بقی الدهر، خبر درگذشت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از یاران دیرین حضرت امام خمینی (ره) واز ارکان مبارزات انقلاب اسلامی طی چند دهه گذشته ضایعه ای عظیم وجبران ناپذیر برای عاشقان انقلاب اسلامی در سرتاسر جهان به ویژه مبارزان فلسطین محسوب می شود.
به نیابت از ملت فلسطین وبه نمایندگی از رهبران ومبارزان جنبش جهاد اسلامی فلسطین درگذشت این مبارز که سال های زیادی از عمر خویش را وقف حمایت از آرمان فلسطین کرده بودند را به ولی امر مسلمین ، خانواده ی آن مرحوم ، تمامی آحاد ملت ایران و همه دوستداران انقلاب اسلامی تسلیت عرض می کنم.
 
"محمداشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی با ابراز تاسف از ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درگذشت وی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی ، رئیس جمهوری و مردم ایران تسلیت گفت.
اشرف غنی در پیام خود نوشت که با آگاهی از خبر ارتحال اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌ جمهوری پیشین ایران، از این واقعه متاثر شده است.
اشرف غنی افزود: رئیس تشخیص مصلحت نظام و رئیس ‎جمهوری پیشین ایران در مسایل منطقه ای شخصیتی تاثیر گذار بود و در قلب مردم محبوبیت داشت.

"سلطان قابوس" پادشاه عمان در پیامی به رئیس جمهور ایران، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام را به دولت، ملت و خانواده ایشان تسلیت گفتند و از خداوند برای آیت‌الله هاشمی درخواست مغفرت کردند.
در همین رابطه امیر قطر و بحرین، پادشاه کویت و امارات طی پیام‌هایی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

"لو کانگ" سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز تسلیت عمیق پکن را به مناسبت درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق و رئیس تشخیص مصلحت نظام ایران ابراز داشت.
وی آیت الله رفسنجانی را شخصیتی "تاثیرگذار" توصیف کرده و گفت: چین با دولت و ملت ایران و همچنین خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز همدردی می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین به کمک‌های فراوان رفسنجانی به ارتقای روابط تهران-پکن در دوران ریاست جمهوری وی اشاره کرد.

همچنین "گری لوئیس" نماینده سازمان ملل در ایران با انتشار پیامی در فضای مجازی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
وی در این پیام از طرف تمام کارمندان سازمان ملل متحد درگذشت رئیس‌جمهور سابق ایران را تسلیت گفته است؛ لوئیس همچنین تصویر دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به همراه نماینده سابق ملل متحد در ایران در سال 2015 میلادی را منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: شخصیتهای بزرگ، جهان اسلام، هاشمی رفسنجانی