ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با بازماندگان زلزله غرب کشور/قاسمی: ما همواره خواهان ثبات امنیت و آرامش در لبنان هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز در ابتدای نشست خبری خود با ابراز تأسف از وقوع زلزله در ایران و عراق با مجروحان و خانواده‌های جان باختگان این حادثه ابراز همدردی کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۹
کد مطلب: 293409
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، بهرام قاسمی، در خصوص جانباختگان و حادثه دیدگان زلزله تسلیت گفته و برای بازماندگان و قربانیان ایرانی و عراقی دعا کرد.

وی در خصوص سفر وزیر خارجه انگلیس گفت: این سفر در دستور کار است و تا انتهای سال میلادی انجام خواهد گرفت؛ قاسمی در خصوص سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به ایران نیز گفت: این سفر در دستور کار است، اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست و احتمالا بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه انجام خواهد گرفت.

 وی در خصوص حضور ایران در سوریه نیز گفت: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت سوریه بود و اگر داعش به طور کامل از بین برود، ما همکاری را ادامه خواهیم داد، اما شکل و نوع این همکاری‌های راهبردی متفاوت خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص استعفای حریری گفت: ما همواره خواهان ثبات امنیت و آرامش در لبنان هستیم و با تلاشی که بین احزاب و گروههای لبنانی قرار گرفت این کشور در مسیر درستی قرار گرفت؛ ما هنوز هم از روند توسعه و آرامش لبنان حمایت می‌کنیم و استعفای حریری را یک امر غیر مترقبه و مشکوک تلقی می‌کنیم. امیدواریم حریری هر چه زودتر به لبنان بازگردد و مراتب استعفای خود را در لبنان دنبال کند. ما از آنچه گروه‌ها و جریانات سیاسی دنبال می‌کنند حمایت می‌کنیم. اقدام حریری یک اقدام عجیب و بی‌نظیر بود که یک نخست‌وزیر از کشوری ثالث استعفای خود را اعلام کند. سخنان وی، یک کورسویی از امید است که وی بازگردد و به بازگشت آرامش به لبنان کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست کشورهای اتحادیه عرب علیه ایران گفت: این نوع اقدامات از جانب عربستان جدید نیست و به علت مشکلات داخلی و خارجی و شکستهای پی در پی سعی کرده یک اجماع علیه ایران را رقم بزند که نشان می‌دهد تحولات یکسال گذشته در این سیاست به سرانجام نرسیده و با شکست روبرو شده و این نشست هم نتیجه مطلوبی را برای عربستان نخواهد داشت، زیرا کشورهای منطقه هم تحولات منطقه را به ‌دقت دنبال می‌کنند.

قاسمی در خصوص تحرکات عربستان برای ایجاد جنگ نیابتی در لبنان گفت: بر اساس فرضیه نمی‌توان موضع گرفت اما سیاست ما عدم مداخله در امور کشورها و توصیه به گفتگو است. امیدواریم شرایط در لبنان به سمت پیچیده شدن حرکت نکند و شرایط به پیش از استعفای حریری بازگردد. ما علاقمند نیستیم هیچیک از کشورهای همسایه و پیرامونی ما دچار مشکلات و تنش باشند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر ولایتی به لبنان و سوریه و بازپس گیری رقه گفت: ما تمام گروه های تروریستی را مد نظر داریم و تا ریشه کنی تروریسم در سوریه در این کشور خواهیم بود و از دولت سوریه حمایت خواهیم کرد. بازسازی سوریه زمانی است که این کشور از حضور تمامی گروه‌های تروریستی خلاص شود تا فضا برای بازسازی فراهم شود. ما هنوز راه زیادی تا آنجا داریم و این در یک افق کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود. ما هر آنچه دولت سوریه درخواست کند را دنبال خواهیم کرد. ما از ابتدا با دولت سوریه بوده‌ایم و تا آخر نیز خواهیم بود.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: قاسمی، همدردی، زلزله زدگان، ثبات، آرامش، لبنان