گفتگوی ما با جان کری برای اطمینان از اجرای نظرات مقام معظم رهبری در برجام بود
وزیرامورخارجه پس از دیدار با همتای امریکایی اش در حاشیه اجلاس بین المللی بررسی بحران سوریه گفت: این دیدار برای اطمینان از اجرایی شدن نظرات مقام معظم رهبری درباره تعهدات امریکا انجام شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 211822
 
محمد جواد ظریف پیش از ترک وین درباره جزییات دیدار سه ساعته اش با جان کری گفت: واشنگتن درخصوص برجام تعهداتی داده که در روز تصویب باید انجام می داد و تعهداتی نیز بین روز تصویب با روز اجرا داده است که آنها را نیز باید انجام بدهد.

وی افزود: دراین زمینه ها نیاز بود توضیحات طرف امریکایی را بشنویم تا اطمینان حاصل کنیم نظرات مقام معظم رهبری اجرایی شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این دیدار علاوه بر اینکه بحث های تخصصی و جدی درباره نحوه برداشته شدن تحریم ها و برداشته شدن تحریم های امریکا داشتیم در زمینه نحوه عملیاتی شدن تعهدات درباره اراک هم گفتگو کردیم.

وی همچنین از گفتگو با همتای امریکایی اش درباره پیش برد کارها به منظور رسیدن به روز اجرای (برجام) خبر داد و تصریح کرد: وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر تاکیدکرد که طرف امریکایی طبق دستور العمل رییس جمهور این کشور به وظایف اش عمل می کند و اگر لازم به توضیح بیشتر باشد نیز انرا مطرح خواهد کرد.

ظریف افزود: وزیر خارجه آمریکا در این دیدار تاکید کرد دستورالعمل های لازم را به نمایندگی های امریکا داده اند تا شرکتها را تشویق کنند که نگران وضع قبل نباشند.

با این حال رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: باید دید تا چه میزان قول و قرارهایی که طرف امریکایی داده است در جهت اجرای تعهدات شان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سند اجرای تعهدات برای بازطراحی راکتور اراک هفته آینده امضا خواهد شد گفت: بیشتر وزیران خارجه پنج بعلاوه یک سند بازطراحی اراک را امضا کرده اند و شاید یک یا دو وزیر آن را امضا نکرده اند که در یکی دو روز آینده آن را امضا می کنند و سند قطعی خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان صبح یکشنبه وارد تهران شد.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: ظریف، جان کری، برجام ، وزارت خارجه، وین