عمار حکیم:
طایفه نعمت است، اما طایفه گری منفور/ مشکل عراق طایفه گری سیاسی است/ کوچ یک میلیون شهروند سنی به مناطق شیعه نشین عراق
رئیس ائتلاف ملی عراق در نخستین گفت وگوی خود با یک شبکۀ مصری اعلام کرد: یک میلیون سنی، از مناطق خود به مناطق شیعه نشین کوچ کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: 263131
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "عمار حکیم" رئیس ائتلاف ملی در عراق، گفت: علیرغم درگیری های طایفه ای، ملت عراق، طی سال های گذشته دستاوردهای زیادی را محقق ساخت. البته اشتباهات در جنگ ها امری اجتناب ناپذیر است و همه جا اتفاق می افتد، اما تنها در این میان، تنها "الحشد العشبی" به این گونه اشتباهات متهم شد.
 
حکیم که برای نخستین بار با یک رسانۀ سنی مصری به گفت وگوی اختصاصی می پرداخت، ابراز امیدواری کرد که آشتی ملی عراق با تلاش های داخلی به نتیجه برسد زیرا برخی طرف های بین المللی هستند که به تبدیل عراق به عرصه ای برای جنگ ها تمایل دارند.
 
وی افزود: سندی برای همزیستی ملی و سیاسی ارائه شده است که بایسته های حکومت شهروند محور را تشریخ و با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق به شدت مخالفت می کند.
 
حکیم با بیان این که طایفه نعمت است، اما طایفه گری منفور است، خاطر نشان کرد: اکثر عشایر عراقی از طایفه های سنی و شیعه هستند و 30 درصد از کل ازدواج هایی که در عراق صورت می گیرد، اختلاط میان شیعه و سنی است، بنابراین آن چه عراق گرفتار آن است، طایفه گری سیاسی است و برخی از نیروها هستند که برای محقق ساختن اهداف خود، پشت این طایفه ها سنگر می گیرند.
 
حکیم در گفت و گو با "عمرو الکحکی" از شبکه اکسترا نیوز خاطر نشان کرد: تروریسم، انحراف فکری بزرگ و خطرناکی است اما برخی از کشورها، در حالی که به شدت از امنیت خود دفاع می کنند؛ با تروریست هایی که به سمت ما می آیند، با تساهل رفتار می کنند. این در حالی است که در مقابل، یک میلیون شهروند سنی از مناطق خود که به اشغال داعش در آمده بود به مناطق شیعه نشین کوچ کردند.
 
حکیم سپس از کشورهای همسایه خواست به جمهوری اسلامی ایران به عنوان پشت و پناه راهبردی برای کشورهای جهان عرب بنگرند، و بدانند خالی ماندن جای برادران عرب سبب فعالیت هر چه بیشتر ایران شده است.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم