حمله مجدد ترکیه به مواضع پ.ک.ک. در عراق/هلاکت 30 تروریست داعشی در غرب موصل
در دو حمله هوایی جداگانه جنگنده‌های ارتش ترکیه به مواضع پیکارجویان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) در اقلیم کردستان عراق بیش از 10 نفر کشته شدند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱
کد مطلب: 266796
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، ستاد کل ارتش ترکیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که 6 نفر از گروه پ.ک.ک. حوالی منطقه سینات هفتان و 8 نفر دیگر نیز در حومه ادیامان کشته شدند.

این بیانیه در حالی صادر شد که دولت بغداد با غیرقابل‌قبول خواندن این حملات، بارها توقف فوری حملات هوایی آنکارا به پیکارجویان کرد در شمال عراق را خواستار شده است.

ترکیه در هفته‌های اخیر حملات خود را علیه مواضع پ.ک.ک. در شمال عراق و "واحدهای حفاظت خلق" در سوریه افزایش داده است؛ جت‌های جنگندۀ ترکیه هفتۀ جاری نیز نیروهای کرد در سوریه و عراق را هدف قرار دادند که با واکنش وزارت خارجه و دفاع آمریکا مواجه شد.

نیروهای ارتش ترکیه حدود دو سال است، علاوه بر عملیات زمینی علیه مواضع پ.ک.ک. در منطقه مرزی جنوب شرق این کشور و اقلیم کردستان عراق این مناطق را هدف حملات هوایی نیز قرار داده‌اند.

خبر دیگر اینکه، به گفته مرکز فرماندهی پلیس فدرال عراق، نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‎های خود در غرب موصل، به مسجد "النوری الکبیر" نزدیک شده و در مبارزه با نیروهای داعش 30 نفر از آن‌ها را به هلاکت رساندند.

"شاکر جودت" فرمانده پلیس فدرال عراق، در بیانیه‌ای تأکید کرد که یگان‌های پلیس فدرال از محور باب جدید و قضیب البان با پشتیبانی نیروی هوایی به سمت منطقه اطراف مسجد النوری رفتند.

 جودت افزود:جنگنده‌های ما مواضع داعشی‌ها در نزدیکی مناره الحدبا را هدف قرار دادند که در پی آن ۳۰ تروریست کشته و ۱۲ هدف متحرک و ضد هوایی آن‌ها بمباران شد.

مسجد النوری الکبیر در منطقه قدیمی شهر موصل قرار دارد؛ مسجدی که ابوبکر البغدادی، سرکردۀ داعش، در سال  2014 برای نخستین بار در آن ظاهر شد و اعلام خلافت خودخوانده کرد؛ در همین راستا، نیروهای عراقی 50 درصد از منطقه زنجیلی را در غرب موصل از داعش آزاد کردند.

"احمد العبیدی" یکی از فرماندهان یگان مبارزه با تروریسم، گفت: نیروهای امنیتی در حال حاضر 50 درصد منطقه زنجیلی را به دست گرفتند و 38 نفر از تروریست‌های داعش را کشتند.

 همچنین نیروهای مبارزه با تروریسم یک زندان را در منطقه کارخانه نمک در این منطقه یافتند و 12 زندانی را که در آن محل اسیر بودند، آزاد کردند.

هفتۀ گذشته، فرماندهی ستاد مشترک عراق اعلام کرد: نیروهای عراقی حدود 70 درصد از غرب موصل را از کنترل تروریست‌های داعش خارج کرده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: حمله، ترکیه، عراق، هلاکت، داعشی، موصل