اقامه نماز عید قربان در انگلیس و سوئد
نماز عید قربان دیروز، ۲۲ شهریورماه، در مرکز اسلامی انگلیس در لندن و مرکز اسلامی امام علی(ع) سوئد اقامه شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: 244754
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، نماز عید قربان در مرکز اسلامی انگلیس در لندن به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین محمد سعید واعظی و در مرکز اسلامی سوئد به امامت حجت الاسلام و المسلمین حکیم الهی اقامه شد.
 
خطیب نماز عید قربان لندن در سخنان خود به تفاوت میان مفهوم عید در اسلام با سایر فرهنگ‌ها اشاره کرد و گفت: در اسلام از دو دیدگاه می‌شود به عید نگاه کرد، یکی از دید منشأ و مبدأ مفهوم عید و دیگری از لحاظ تکلیف و وظیفه شرعی. وی در خصوص دیدگاه اول توضیح داد که کلمه عید از ریشه عود به معنای بازگشت آمده و با کلماتی مانند معاد از یک ریشه است. عید نیز به معنای بازگشت به خود، به اصل و به فطرت انسانی است.
 
وی گفت: به همین دلیل است که در پایان ماه رمضان و پس از یک ماه تزکیه نفس، وقتی انسان از گناهان پاک شد و به فطرت خود برگشت، عید می‌گیرد.
 
به گفته وی در عید قربان یا عید اضحی نیز می‌توان همین موضوع را مشاهده کرد. در این روز نیز مردم پس از به جا آوردن حج و اعمال و مناسکی که نشان‌دهنده عبودیت، بندگی و خضوع در برابر خداست، وقتی به پایان این مناسک می‌رسند عید می‌گیرند. به این معنی که پس از آن سیر و سلوک، اکنون به خودشان، به اصل انسانی و فطرت خدادادی برگشته‌اند. 
 
حجت الاسلام والمسلمین واعظی همچنین به وظایف مسلمانان در این عید اشاره کرد و گفت که یکی از سنت‌های پیامبر وائمه معصومین علیهم الاسلام این بوده که در این روز فقرا و مساکین را اطعام می‌کرده‌اند.
 
حجت‌الاسلام واعظی در ادامه ضمن یادآوری فاجعه منا در سال گذشته در چنین روزی، رژیم سفاک آل سعود را عامل و مقصر این فاجعه نامید و گفت: از هر طریق که به ماجرا نگاه کنید این رژیم را مسئول خواهید یافت. چرا که از نظر اسلام حتی اگر کسی غیر مستقیم و فقط به واسطه انجام‌ندادن وظیفه‌اش موجب مرگ کسی شود، کارش قتل عمد بوده و مستوجب قصاص است.
 
وی خاطرنشان کرد که کشته‌شدن هفت هزار نفر در منا، فاجعه‌ای است که از صدر اسلام تا کنون سابقه نداشته و هرگز چنین فاجعه‌ای در منا و در مناسک حج دیده نشده است. 
 
حجت‌الاسلام واعظی در پایان ابراز امیدواری کرد که به زودی دست آل سعود از مکه و مدینه کوتاه شود و مقدمات تشرف به حج در نبود این رژیم برای همه مسلمانان فراهم شود. 
 
مرکز اسلامی امام علی(ع) سوئد نیز اعلام کرد: در این مرکز نیز دیروز نماز عید قربان به امامت حجت الاسلام و المسلمین حکیم الهی اقامه شد.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: مرکز اسلامی انگلیس، نماز عید قربان، مرکز اسلامی سوئد، حج، عربستان