جهانگیری در نشست خبری مشترک با داود اوغلو :
منافع مشترک ایران و ترکیه در استقرار صلح و امنیت درکل منطقه است/ اوغلو: دو کشور باید باهمکاری هم مانع ورود بیگانگان به منطقه شوند
معاون اول رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه دو کشور همسایه با روابط صمیمانه هستند که از زمان شکل گیری حزب اعتدال و توسعه در ترکیه،‌این روابط پیشرفت مناسبی داشته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب: 223810
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به مسائل و مشکلات منطقه خاطرنشان کرد: منطقه ای که ایران و ترکیه در آن قراردارند با مسائل پیچیده ای روبروست و متاسفانه گروههای تروریستی امنیت و ثبات منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده اند.
 
وی با تاکید براینکه منافع مشترک ایران و ترکیه در استقرار صلح، ثبات و امنیت در کل منطقه است گفت: در مذاکرات خصوصی با نخست وزیر ترکیه و در نشست مذاکرات مشترک درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای گفتگوهای مفیدی داشتیم.
 
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به مذاکرات وزرای دو کشور برای توسعه همکاریها افزود: دو کشور از زمینه های همکاری های مختلفی درحوزه های نفت، انرژی، حمل و نقل، گمرک و گردشگری برخوردارند و وزرای دو کشور نتایج گفتگوهای خود را در مذاکرات مشترک اعلام کردند.
 
جهانگیری افزود: ترکیه یکی از مقصدهای مهم گردشگری ایرانیان است و ما امیدواریم گردشگران ترکیه نیز به ایران سفر و سرمایه گذاران این کشور هم در ایران سرمایه گذاری کنند.
 
وی با یادآوری هدف گذاری 30 میلیارد دلاری برای مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه افزود: قرار است ماه آینده کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور درترکیه برگزار و موانع دستیابی به این هدف گذاری شناسایی و برطرف شود.
 
نخست وزیر ترکیه نیز با تبریک توافق هسته ای ایران گفت: پس از این توافق زمینه مساعدی برای گسترش مناسبات میان دو کشور فراهم شده است.
 
احمد داوود اوغلو با بیان اینکه ایران در دوران تحریم در شرایط سختی قرارداشت افزود: ترکیه در این دوران با تمام توان در کنار ایران بود و دوستی خود را به ایران ثابت کرد.
 
وی ادامه داد: دوستان واقعی در شرایط سخت خود را نشان می دهند و امروز که فشارها و تحریم ها از پیش روی ملت ایران برداشته شده ترکیه بیش از هر کشور دیگری خوشحال است.
 
نخست وزیر ترکیه با اشاره به هدف گذاری 30 میلیارد دلاری و توافقات انجام شده برای توسعه همکاری ها در زمینه انرژی، گردشگری، تجاری و حمل و نقل خاطرنشان کرد: باید اقتصاد دو کشور را به یکدیگر پیوند دهیم تا هر دو کشور از منافع آن منتفع شوند.
 
وی با اشاره به ظرفیت بزرگ ایران در حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: ایران به همان میزان که از ذخایر انرژی برخوردار است، از فرهنگ، تاریخ و تمدن غنی نیز برخوردار است و همکاری های دو کشور در زمینه گردشگری می تواند نتایج مثبت برای هر دو کشور داشته باشد.
 
نخست وزیر ترکیه افزود: وقتی ایران و ترکیه می توانند روابط دو جانبه خود را ارتقاء‌دهند، قادر خواهند بود موانع سیاسی منطقه را نیز از پیش رو بردارند.
 
وی افزود: همکاری ایران و ترکیه برای پایان دادن به خونریزی های منطقه و درگیری های فرقه ای بسیار مفید خواهد بود.
 
وی با بیان اینکه البته ممکن است در برخی موضوعات منطقه در دیدگاهها تفاوت داشته باشیم تصریح کرد: ایران و ترکیه باید باهمکاری یکدیگر مانع از ورود بیگانگان به منطقه شوند زیرا صلح و ثبات پایدار در منطقه با همکاری ایران و ترکیه قابل تحقق خواهد بود.
 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: اسحاق جهانگیری، داود اوغلو، ایران و ترکیه