تشریح توصیه‌های رهبر انقلاب در ديدار با هيئت‌رئيسه اتاق ايران و تهران
رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیأت رئیسه اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران گفتند: "بايد اين نگاه اميدآفرين را مقدمه‌ای برای هر پيشنهاد و طرحی قرار داد و در توضيح و تشريح وضعيت از نگاه منفی و سياه‌نمايی پرهيز كرد چراكه در سايه اميد، نشاط حاصل می‌شود".
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: 56797
 
تشریح توصیه‌های رهبر انقلاب در ديدار با هيئت‌رئيسه اتاق ايران و تهران
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از روابط عمومي اتاق ايران، "دكتر محمد نهاوندیان" رئیس اتاق ایران طی سخنانی به تشریح توصیه‌های رهبر انقلاب در این دیدار پرداخت و گفت: دیدار اعضای هیئت رئیسه اتاق‌های بازگانی ایران و تهران، برای نخستین بار در طول ۳۲ سال گذشته برگزار شد. موضوعاتی كه قرار بود در این جلسه با رهبر معظم انقلاب در میان گذاشته شود، از پیش با سایر دوستان مشخص و جمع‌بندی شده بود. 

ویژگی این جلسه‌ صمیمانه، گفت‌وگوهای دوسویه بود. در واقع این جلسه به گفت‌وشنود پیرامون مسایل بخش خصوصی و اقتصاد اختصاص یافت. واقعیت این است كه برگزاری این جلسه و البته فضای صمیمانه‌ای كه بر آن حاكم بود، در آغاز فعالیت اتاق‌های بازرگانی، به عنوان سرمایه‌ای ارزنده، افق اثرگذاری اتاق را بسیار روشن‌تر از گذشته خواهد كرد. ارتباطات اتاق بازرگانی با دیگر اركان نظام و رویكرد تعامل با دولت، قوه مقننه و قضائیه، بی‌تردید حضور مؤثر بخش خصوصی در اقتصاد را نیز تضمین خواهد كرد.

با این اوصاف، توجه به هفت نكته در این جلسه حائز اهمیت ویژه است:

اول: هدفی كه در این پنج سال با عنوان "ارتقای جایگاه اتاق" دنبال می‌شد در نقطه اوج حاصل شد و اتاق به عنوان نماینده قانونی بخش خصوصی فرصتی به دست آورد تا دیدگاه‌های خود را در دیدار با رهبر معظم انقلاب مطرح كند كه امیدواریم این ارتباط ادامه پیدا كند. 

دوم: "ضرورت نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد" كه در بیانات ایشان مورد تصریح قرار گرفت. ایشان تأكید كردند كه فعالان اقتصادی با جرأت و جسارت در صحنه اقتصاد حضور یابند. در واقع بیانات دیروز ایشان، تأكیدی دوباره بر پیام اصلی سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی بود كه نسبت به واگذاری مدیریت به بخش خصوصی صراحت دارد. به تعبیر ایشان، سیاست‌های اصل ۴۴، ریل‌گذاری و جهت‌گیری جدیدی را در اقتصاد ایجاد كرده كه باید مورد اهتمام قرار گیرد. 

سوم: در گزارشی كه خدمت رهبری ارائه شد، ایشان نسبت به سازماندهی بخش خصوصی كه یكی از رویكردهای اصلی اتاق‌های بارگانی است تأكید ویژه‌ای كردند. ایشان به طور مشخص "نظم‌دهی بخش خصوصی" زیر چتر اتاق بازرگانی را مورد اشاره قرار دادند و تصریح كردند كه در این‌باره باید طرح‌هایی منسجم ارائه و به مرحله اجرا گذاشته شود. 

چهارم: در میان درخواست‌هایی كه از جانب بخش خصوصی به ایشان تقدیم كردیم، این موضوع نیز مطرح شد كه در كنار سایر مراجع دولتی كه گزارش‌هایی از حوزه اقتصاد ارائه می‌كنند، به اتاق بازرگانی نیز این مأموریت داده شود تا گزارش وضعیت شاخص‌های اقتصادی را به صورت منظم و موضوعی ارائه كند كه این درخواست مورد استقبال ایشان قرار گرفت و مقرر شد كه گزارش‌ها به صورت منظم در اتاق بازرگانی تهیه و ارائه شود. 

پنجم: موضوع حضور بخش خصوصی در صحنه اقتصاد جهانی، موضوع محوری دیگری از بیانات رهبر معظم انقلاب بود. ایشان نسبت به بهره‌گیری هرچه بیشتر از فرصت‌های موجود در صحنه اقتصاد بین‌الملل تأكید كردند. ایشان همچنین، موانعی را مورد اشاره قرار دادند كه تحریم‌كنندگان در مسیر رشد اقتصادی ایران ایجاد می‌كنند و از لزوم مقابله با این موانع سخن گفتند. رهنمود ایشان برای مقابله با این سیاست‌های خصمانه این بود كه باید از هر شیوه‌ای برای توانمندسازی بخش خصوصی و نقش‌آفرینی آن‌ها در صحنه اقتصاد جهانی بهره گرفت. 

ششم: نام‌گذاری سال ۹۰ به سال "جهاد اقتصادی" و اینكه حوزه اقتصاد می‌تواند به عنوان میدان فعالیت‌های اقتصادی تلقی شود، به عنوان یكی از موضوعات مهم، مورد تأكید قرار گرفت. ایشان در این دیدار تلاش اقتصادی را مصداقی از مفهوم مقدس جهاد برشمردند. 

هفتم: یك محور دیگر از سخنان ایشان به این موضوع اختصاص یافت كه بخش خصوصی برای پیشرفت و رفع چالش‌های اقتصادی باید از دیدگاهی امیدوارانه و روحیه‌ای بانشاط برخوردار باشد.

لازم به ذکر است، دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای هيأت‌رئيسه اتاق ايران و تهران روز سه شنبه ۲۱ تیرماه صورت گرفت.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: هبر انقلاب، نهاوندیان، اتاق ایران