ولایتی:
نمی توان نسبت به طراحی ناامنی در آسیای مرکزی بی تفاوت ماند/مواد مخدر بخشی از درآمد تروریست ها
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک از طراحی نفوذ تروریست ها در آسیای مرکزی پرده برداشت و گفت: نمی توانیم نسبت به این طراحی های ناامنی بی تفاوت ماند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب: 209897
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، علی اکبر ولایتی امروز در نشست خبری مشترک با ویکتور ایوانوف رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر روسیه و مشاور ارشد رئیس جمهوری این کشور در امور امنیتی باهشدار درباره خطر نفوذ تروریستها در آسیای مرکزی این حوزه را حوزه امنیتی روسیه و ایران خواند و افزود: ایرانو چین نمی توانند نسبت به این طراحی های ناامنی که در آسیای مرکزی دنبال می شود، بی تفاوت بمانند.
 
ولایتی با بیان این که قاچاق مواد مخدر و تروریست دو جزء پیچیده و به هم مرتبط هستند و باید همگان در جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم کوشا باشند، تصریح کرد: پدیده تروریست در منطقه بسیار مورد انتقاد است و بخشی از درآمد این افراد از قاچاق و مبادله مواد مخدر تامین می شود.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: تروریست ها که کشتن افراد بی گناه را جایز می دانند استفاده از مواد مخدر را نیز برای تامین نیازمندی های خود مشروع دانستند.
 
ولایتی با یادآوری یکی از اهداف آمریکایی ها در افغانستان که مبارزه با مواد مخدر بود و گفت: نه تنها آمریکا این هدف را به سرانجام نرساند بلکه شاهدیم تولید و قاچاق مواد مخدر روز به روز در افغانستان افزایش یافته است.
 
ایوانوف مشاور سابق رییس جمهوری روسیه در امور امنیتی نیز در این دیدار به حضورش در ایران اشاره کرد و گفت: موضوع مهم و جهانی که درحال بررسی آن هستیم روند مبارزه با مواد مخدر و رشد فزاینده تولید آن در افغانستان است.
 
وی ادامه داد: متاسفانه این رشد تولید مواد مخدر منافع کل منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.
 
ایوانوف به همکاری های بین پلیسی اشاره کرد و افزود: به دنبال این هستیم تا با توافق بین پلیسی، حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تقویت کنیم.
 
مشاور سابق رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: مطمئنیم مشکل تولید مواد مخدر و گردش آن فقط مشکل افغانستان نیست بلکه مشکلی جهانی محسوب می شود که باید در حوزه گسترده بین المللی همگان به آن توجه نشان دهند.
 
در دیدار فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر روسیه هم بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین کشورهای همسایه به منظور مقابله با مواد مخدر تاکید شد.
 
فرمانده ناجا در دیدار با ویکتور ایوانف با اشاره به لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین کشورهای همسایه گفت: باید از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنیم تا مقابله‌ هوشمندانه و جدی‌تری داشته باشیم.
 
سردار حسین اشتری در این دیدار ضمن ابراز امیدواری برای موثر بودن اجلاس پنج جانبه و افزایش ارتقای امنیت در منطقه گفت: ما با کشور دوست و همسایه روسیه، خواهان افزایش ارتباط هستیم؛ اگر بتوانیم با همکاری مشترک و تبادل اطلاعات، مانع ورود و افزایش مواد مخدر شویم کار بزرگی را انجام داده‌ایم.
 
وی افزود: پلیس جمهوری اسلامی ایران از سال‌های گذشته برای مبارزه با مواد مخدر اقدامات موثری را انجام داده است و امیدواریم با هماهنگی بین 5 کشور همسایه بتوانیم از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنیم تا مقابله‌ای هوشمندانه و جدی تری داشته باشیم.
 
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا
کلمات کليدی: ولایتی، آسیای مرکزی، روسیه