پایان نشست وین 2 درباره سوریه / امیرعبداللهیان: به صراحت درجلسه اعلام شد ما درخصوص نقش دولت سوریه و مردم این کشور تاکید جدی داریم
مذاکرات بین‌المللی وین به منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحران سوریه، با حضور حدود 20 کشور در هتل امپریال پایان یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۰
کد مطلب: 211768
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حسین امیرعبداللهیان پس از پایان نشست سوریه در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: همه تلاش هیئت ایرانی به ویژه پس از انکه دکتر ظریف به جمع وزیران خارجه در وین پیوست بر این متمرکز بود که بحث آتش بس در سوریه بعنوان یک موضوع جدی با جدول زمانبندی مشخص در بیانیه پایانی امروز مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در خصوص روند سیاسی و مبارزه با تروریسم دو مشکل اساسی وجود دارد افزود: مشکل نخست اختلاف نظر بین گروههای ترورسیتی است که در سوریه فعال هستند و دیگر اینکه در خصوص معارضه ای که باید با دولت سوریه و نمایندگان دولت سوریه گفت وگو کنند هم اختلاف دیدگاه وجود دارد.
 
معاون عربی- آفریقایی وزارت امورخارجه همچنین گفت: قرار است با تشکیل کار گروههایی زیر نظر اقای دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و با همکاری کشورها برای مشخص شدن فهرست تروریست ها و فهرست معارضه اقدامات لازم انجام شود.
 

امیرعبداللهیان افزود: طبیعی است که به صراحت در این جلسه اعلام شد ما در خصوص نقش دولت سوریه و مردم این کشور تاکید جدی داریم و حتما باید هرگونه اقدامی در خصوص سوریه با رای و نظر مستقیم مردم سوریه انجام شود.
 
وی با اشاره به حادثه شب گذشته درپاریس و حادثه دو روز قبل در بیروت گفت: تلاش شد از فرصت این جلسه استفاده و در بیاییه پایانی بر تشدید مبارزه با تروریسم تاکید شود.
 
امیرعبداللهیان درباره اظهارات وزیر خارجه المان درباره برگزاری انتخابات سوریه در 18 ماه اینده گفت: در این نشست درباره جدول زمانبندی صحبت شد اما انچه مورد تاکید هیئت ایرانی بود و در این بیاینه درج شد این است که چنانچه حتما بخواهیم برمبنای زمان بندی پیش برویم , مهم ترین جدول زمانبندی برای ما جدولی است که بر آتش بس متمرکز شود.

گزارش‌ها حاکی است درپی حملات تروریستی پاریس، تدابیر امنیتی شدیدی در محل برگزاری مذاکرات سوریه برقرار شده است.
پیش از شروع نشست، دیدارهای دو جانبه ای بین نمایندگان کشورهای شرکت کننده انجام شد.

کشورهای ایران، آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی،عراق، ترکیه، مصر، امارات، قطر، اردن، لبنان، عمان، استرالیا، نماینده اتحادیه اروپا و همچنین استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از شرکت کنندگان در این نشست بودند، استرالیا هم برای نخستین بار در این دور از نشست های سوریه شرکت کرده بود.

نشست های ژنو 1 و ژنو 2 که برای بررسی راهکارهای حل و فصل بحران سوریه در گذشته بدون حضور ایران برگزار شد، هیچ دستاوردی به همراه نداشت.

کارشناسان مسائل منطقه خاورمیانه در این زمینه معتقدند که هرگونه تصمیم گیری برای حل و فصل بحران های منطقه بدون حضور ایران نتیجه بخش نخواهد بود.

 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: نشست، وین2، هتل امپریال، سوریه، اتریش، ظریف، جان کری، امیرعبداللهیان