سخنرانی شماری ازشخصیتهای جهان اسلام در اختتامیه کنفرانس وحدت/ آیت الله اراکی: از رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب در زمینه تقریب مذاهب استفاده شود
مراسم اختتامیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی شامگاه سه شنبه شب در هتل استقلال تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۵
کد مطلب: 216636
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در مراسم اختتامييه كنفرانس وحدت اسلامی سخنرانانی از کشورهای مختلف
دیدگاههای خود را درباره موضوع کنفرانس و محورهای مطرح در سه روز برگزاری آن مطرح کردند.

آیت‎الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، طی سخنانی در این مراسم با اشاره دیدار شرکت‎کنندگان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر معظم انقلاب، از معظم له تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد به بهترین نحو ممکن از رهنمودهای ایشان در جهت وحدت اسلامی و تقریب مذاهب استفاده شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید صدرالدین القبانچی امام جمعه نجف به عنوان نخستین سخنران این مراسم با اشاره به طرح جهانی اسلام، گفت: همه می دانیم اسلام، دینی جهانی است و شاهد برپایی جشن میلاد پیامبر(ص) در اقصی نقاط جهان بودیم؛ امروز در فضایی که در مکاتب مختلف مطرح است، همه دنبال طرح اسلام هستند.
 
وی با اشاره به روشهای لازم برای نهادینه سازی طرح جهانی اسلام گفت: ملتها باید اراده خود را به کار بگیرند؛ باید به ارزشهای اسلامی و اخلاقی تکیه کرده و به دور از هر بیم و هراسی پیش بریم و با هر گونه تکفیر کردن مخالفت کنیم.
 
امام جمعه نجف در ادامه با اشاره به اقدامات رسانه ها برای ترویج اسلام هراسی، گفت: امروز رسانه های جهان وقتی در رابطه با داعش سخن می گویند، صحبت از خلافت اسلامی می کنند؛ آنها در واقع می خواهند با این کار اسلام را زیر سوال ببرند؛ همه ما باید با توطئه دشمنان آشنا باشیم.
 
وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق در مقابله با تکفیریها، گفت: پیروزیهایی که در رمادی و دیگر شهرها رخ داد ناشی از وحدت و انسجام همه اقشار و مذاهب مختلف اسلامی در عراق بود.
 
در ادامه دکتر ایوب محمد به نمایندگی از نبیه بری رئیس مجلس لبنان در سخنانی اظهار داشت: در حالی این نشست برگزار می شود که توطئه های بسیاری علیه جهان اسلام وجود دارد؛ و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی در راس ان رژیم صهیونیستی به توطئه های خود ادامه می دهند؛ جریان تکفیری هم در مسیر همین توطئه هاست.
 
وی با اشاره به اسلام هراسی در غرب، گفت: شاهد هتک حرمت مقدسات اسلامی در غرب هستیم و موضوع کنفرانس که بحران های جهان اسلام است می تواند در کل جهان و مسلمانان همه نقاط دنیا تعمیم داده شود.
 
ایوب محمد در ادامه با تقدیر از فعالیتهای مجمع تقریب و خصوصا نقش آیت الله اراکی در وحدت مسلمانان جهان حول محوری که امام خمینی(ره) بر آن تاکید داشتند،گفت: ایران دژی مستحکم است که هیچ گاه از اصول ثابت و خدشه ناپذیرش عقب ننشست و در عرصه بین الملل تثبیت شده است.
 
شیخ محمد زغموت از علمای فلسطین نیز در سخنانی با بیان این که علما وارثان پیامبران هستند، گفت: علما باید همواره دنبال امر به معروف و نهی از منکر باشند و مسلمانان را به وحدت دعوت کنند.
 
وی در ادامه با اشاره به مسئله فلسطین، خاطرنشان کرد: مردم مظلوم فلسطین در معرض تجاوزات رژیم صهیونیستی هستند؛ امروز شاهد این هستیم که دشمنان اسلام در سرزمینهای اشغالی به انواع جنایتها دست می زنند اما امروز زمان ان فرارسیده است که به فریاد برادران مظلوم خودتان برسید و کمک های همه جانبه خود را به فلسطینیان دریغ نکنید تا با مبارزات خود سرزمین مقدس مسلمانان را آزاد کنند.
 
وی افزود:امیدواریم ملت و امت اسلام تکالیف شرعی خود را انجام دهند و به دستور الهی در مقابله کامل و با همه توان در برابر دشمنان اسلام جامه عمل بپوشانند.


شیخ شعبان رمضان موباجی، مفتی مسلمانان اوگاندا، دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه مردم اوگاندا از یک قرن و نیم پیش به دین اسلام گرویده اند، خاطرنشان کرد: در کشور 35 میلیونی اوگاندا 9 میلیون و 500 هزار نفر مسلمان زندگی می کنند که سخن از شیعه و سنی در میان آنها وجود ندارد.
 
وی با بیان اینکه پرسیدن مذهب یکدیگر می تواند منشأ فتنه باشد، خاطرنشان کرد: در کشور اوگاندا همزیستی بسیار خوبی میان مسلمانان با یکدیگر و مسلمانان با مسیحیان وجود دارد به طوری که کمیته گفتمان مسلمانان و مسیحیان تشکیل شده است.
 
مفتی کشور آفریقایی اوگاندا با تأکید بر اینکه تکلیف همه مسلمانان حرکت در مسیر وحدت و گرایش نداشتن به چند دستگی است، گفت: باید پیوند برادری را ریشه دار و مشکلات را با گفتمان نه با سلاح حل کنیم.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: این نشست ها باید دارای مصوبه هایی باشد که اگر بتوانیم یک دهم از این مصوبات را به اجرا درآوریم، ارزش و قدمی به جلو تلقی می شود.
 
در ادامه مراسم اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی، دکتر احمد بن سعود السیابی، از دانشمندان عمان، با اشاره به تفرقه انگیزی دشمنان در میان مسلمانان گفت: دشمنان بین مسلمانان تفرقه ایجاد می کنند و سپس به مشاهده کشتار مسلمانان به دست خودشان می نشینند.
 
وی دلیل بحران های جهان اسلام را دو مسئله برشمرد و گفت: اولین دلیل این بحران ها آن است که توطئه و دسیسه چینی دشمنان هرگز متوقف نخواهد شد لذا تنها با بیداری امت اسلامی می توان نقشه دشمنان را نقش بر آب کرد.
 
این دانشمند عمانی دلیل دوم بحران های جهان اسلام را وجود سازمان ها وگروه های شرور مانند داعش دانست و گفت: این گروههای تکفیری شکاف بزرگی در جهان اسلام ایجاد کرده اند و از بین بردن این شکاف نیازمند سالیان طولانی تلاش و ممارست است.
 
وی راه درمان این بحران ها را وحدت و یکپارچگی امت اسلامی دانست و تأکید کرد: از بین بردن تروریسم و جریان های تکفیری فقط با وحدت امکان پذیر است.

"شیخ بلال سعید شعبان" دبیر کل جنبش التوحید الاسلامی لبنان، در مراسم اختتامیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با اشاره به شعار لا اله الا الله و محمد رسول الله به عنوان شعار مشترک همه مسلمانان، تأکید کرد که همه ما باید دست از اختلاف برداریم و طبق دستور خداوند با موعظه حسنه با هم رفتار کنیم.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی از طریق مذهب در ما رخنه کرده است و سعی در دامن زدن به اختلافات و فراموش شدن مسأله فلسطین دارد، گفت: اسرائیل و آمریکا بزرگترین دشمنان ما هستند و همه باید با همبستگی و اتحاد در مقابل دشمن بایستیم.

بلال شعبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کشتارهایی که در جهان اسلام رخ می دهد، گفت: کسی که دیگری را بکشد، از دین خارج شده است دین اسلام دین عدل و احسان است.

دبیر کل جنبش التوحید الاسلامی لبنان، ایران را نماد و الگوی وحدت اسلامی برشمرد و تصریح کرد: در ایران اسلامی طوایف مختلف مسیحی و کرد و فارس و شیعی و سنی و ...با هم همزیستی دارند و همه با هم در برابر قدرتهای بزرگ دینا ایستاده اند، همزیستی مسالمت آمیز و براساس موعظه حسنه، همان چیزی است که رسول خدا(ص) به آن دعوت کرده است.

"حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی" هم در این مراسم اظهار داشت: وحدت در در قرآن کریم به عنوان نیاز امت مطرح شده است و اگر امت اسلام متمسک به وحدت نباشد، خشم الهی شامل آن می شود.

وی در ادامه به حدیثی از رسول اکرم(ص) اشاره کرد که می فرماید: نکند بعد از من به طرف کفر بروید و بخواهید با هم بجنگید؛ موسوی به حدیثی دیگر اشاره کرد که بر اساس آن مسلمانانی که بخواهند با هم بجنگند، اهل جهنم هستند.

موسی به اصرار و پافشار امام علی(ع) برای حفظ وحدت و از بین بردن اختلافات بین صفوف مسلمین اشاره کرد و گفت: حتی زمانی که مهاجرین و انصار راه خود را جدا کردند، امام علی(ع) اجازه نداد این مسأله تفرقه تعمیم پیدا کند.

وی تأکید کرد که مسلمانان نباید راه کسانی که به دنبال نفاق هستند را انتخاب کنند، چگونه کسی می تواند ادعا کند از خانواده اسلام و پیامبر(ص) است و بر خلاف دین اسلام حرکت کند؟.
 
دکتر کمال هلباوی رهبر جنبش اسلامي مصر هم دیگر سخنران این مراسم گفت: انچه که امروز مهم است این است که بحران هایی در جهان اسلام وجود دارد که می طلبد برای حل آنها اقدام جدی شود.

دکتر هلباوی خاطرنشان کرد: من 61 سال در خدمت اخوان المسلمین بوده و در زمان مبارک 23 سال در تبعید بودم زمانی که بعد از رفتن مبارک بعد از 23 سال توانستم به کشورم برگردم شاهد فساد اخلاقی، سیاسی و اقتصادی در مصر بودم.

وی ضمن تشکر از کسانی که برای برگزاری این اجلاس متحمل زحمات زیادی شده اند، تصریح کرد: زمانی که اخوان به قدرت رسید سناریویی که در پیش داشت این بود که حکومت عادلانه داشته باشد و چهره واقعی اسلام را نشان دهد.

این اندیشمند مصری افزود: امروز آمریکا از دور نظاره گر است و می خواهد در مصر دخالت کند و دنبال فتنه های فرقه گرایی است.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه به زودی شاهد سوریه ای یکپارچه و واحد باشیم، تاکید کرد: بحران های امروز نیاز به یک علاج فوری دارد. امروز در بحرین، قطر و بسیاری از کشورها شاهدیم که تلاش می کنند در مقابل تهدیدات آمریکا بایستند.
هلباوی در پایان گفت: امیدواریم که روزی در این اجلاس شاهد حضور افرادی از الازهر باشیم.


شمس الدین شرف الدین دیگر سخنران مراسم اختتامیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت نیز تصریح کرد: قرآن دشمن واقعی را برای ما مشخص کرده و آن اسرائیل است.

وی افزود: در یمن ظلم و خشونت را عملا لمس کردیم. اگر برادران ما در سوریه با تروریسم می جنگند، اگر برادران ما در عراق با جریان های تکفیری مبارزه می کنند، ما در یمن با مادر داعش به تنهایی با کمبود امکانات و فقط با تکیه بر خداوند می جنگیم. به طوری که مقاومت و پایداری مردم یمن زبانزد همه شده است.

وی تاکید کرد: عربستان سعودی روی دیگر رژیم صهیونیستی است.
شمس الدین در پایان تاکید کرد:ما باید در مقابل دشمنان موضعی مستحکم، قدرتمند و واحد داشته باشیم.


سخنران بعدی شیخ دیلمی از کشور یمن بود که سخنش را با فاتحه ای بر دکتر مرتضی ابن زید شروع کرد که هفته گذشته در مسجدی به نام خودش شهید شد.
دیلمی افزود: « از یمنی حرف می زنم که بیش از 25 هزار شهید داده و بیش از 50 هزار بار تحت حملات سعودی قرار گرفته است. از این تعداد نزدیک به 7 هزار کودک بودند که بیگناه در خانه هایشان جزغاله شدند. ما کشوری پر از طلا و نفت و ثروتی عظیم هستیم که دشمنانمان از طریق عربستان سعودی نگذاشتند از آن بهره مند شویم. »

شیخ دیلمی در مثالی بیان کرد که مردم یمن مثل کوه ایستاده اند و هرچه ضربات بیشتر شود اراده شان قوی تر می شود. اهالی یمن در حالی که آب و برق ندارند مساجد و مغازههایشان را باز نگه داشته اند. یمن به عنوان کشوری که سالها از فلسطین حمایت کرده امروز خواستار کمک تمام مسلمین جهان است و در پایان سخنانش گفت: « فرزند امام حسین می فرماید مسلمانان می توانند با وحدتشان به آسمانها دست پیدا کنند.»


خانم آمساتو سو سید یب (معاون ریاست جمهوری سنگال) هم که به زبان فرانسه سخنرانی کرد در آغاز سلام و تبریک خودش و دولتش را به مقام معظم رهبری، ریاست جمهور آقای روحانی  و تمام مردم ایران رساند و عنوان کرد که دولت و مردم سنگال احترام زیادی برای ملت بزرگ ایران قائلند.

وی افزود: « مردم ایران نمونه بارزی از موفقیت اند و بسیار مهمان نواز همراه با احترام ، دارای اراده قوی و پشتکار هستند». این کنفرانس در لحظه حساسی مانند میلاد نبی اکرم و امام صادق  صورت گرفته  و باعث خوشحالی ماست که بتوانیم از ارزشهای خوب پیامبری حاکی از عشق، سخاوت، احترام را جاری کنیم. حمایت از حقوق انسانها صبر و شکیبایی می طلبد.

وی ادامه داد : « جا دارد از سفیر ایران در سنگال علی بخشی و خانم طوبی کرمانی تشکر کنم. چرا که ایشان باعث شدند من رییس جنبش زنان در افریقا بشوم».  

او زنان را در امر مبارزه با تروریسم مهم دانست و گفت وقت آن رسیده که پیام اسلام به نام صلح به واقعیت بپیوندد. امروز دیگر ما حق نداریم از هم جدا شویم و بینمان تفرقه بیفتد. و گفت :« من اطمینان دارم با اتحاد ورعایت احترام به تفاوتهایمان موفق می شویم». 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: کنفرانس وحدت اسلامی