اجباری شدن نشان «حلال» در الجزایر
مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر از اجباری شدن درج نشان «حلال» بر روی محصولات مواد غذایی در این کشور از ابتدای ماه ژوئن(۱۱ خرداد96) خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: 267323
 
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "جمال حالس"، مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر گفت: از ابتدای ماه ژوئن میلادی، استفاده از نشان و علامت حلال بر روی محصولات مواد غذایی در کشور الجزایر به صورت اجباری خواهد بود.
 
وی افزود: لیست مواد غذایی مربوطه به زودی از سوی کمیته ملی پیگیری استاندارد و نشان حلال که ریاست آن را وزارت بازرگانی الجزایر عهده‌دار است، اعلام می‌شود.
 
جمال حالس تصریح کرد: در این کمیته علاوه بر حضور وزارت بازرگانی الجزایر، نمایندگانی از وزارت کشاورزی، صنعت، بهداشت، امور دینی و نهادها و مؤسسات عمومی همچون شورای عالی اسلامی، مرکز کنترل کیفیت و بسته‌بندی الجزایر و انستیتو پاستور این کشور حضور خواهند داشت.
 
مدیرکل مؤسسه استاندارد الجزایر درباره مواد غذایی وارادتی گفت: در محصولات غذایی وارداتی نیز استفاده از نشان حلال باید از طریق مؤسسات و هیئت‌های مسئول در کشورهای تولیدکننده مورد پیگیری و نظارت قرار گیرد.
 
حالس یادآور شد: کشور الجزایر به دلیل نبود نشان حلال بر روی کالاها و مواد غذایی تولیدشده داخلی، امکان این را ندارد که این محصولات را به برخی کشورهای اسلامی همچون مالزی و عربستان صادر کند.
 
وی اظهار کرد: در صورتی که مواد غذایی شامل لیست مذکور به دیگر کشورهای اسلامی صادر شوند، این دستور همه مواد غذایی را در بر خواهد گرفت و صادرکنندگان مکلف به استفاده از نشان حلال خواهند بود.
 
وی گفت: دولت الجزایر در نظر دارد که توافقنامه‌های دوجانبه‌ای درباره به رسمیت شناختن استفاده نشان حلال را با کشورهای اسلامی منعقد کند تا از این طریق بتواند محصولات خود را به این کشورها صادر کند.
 
مدیرکل سازمان استاندارد الجزایر در پایان گفت: پس از اجرای این طرح امکان فروش و بازاریابی برای کالاها و مواد غذایی داخلی و خارجی که بدون نشان حلال هستند، وجود نخواهد داشت.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا
کلمات کليدی: حلال، الجزایر، مواد غذایی، صادرات