باحضور معاون اول رئیس جمهور؛
موزه دوران اسلامی و پیش از تاریخ افتتاح شد
موزه دوران اسلامی درمجموعه موزه ملی ایران بازگشایی و موزه پیش از تاریخ نیز افتتاح شد. دراین موزه ها 1500 شی تاریخی به نمایش گذاشته شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۸
کد مطلب: 203233
 
به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) موزه دوران اسلامی با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری پس از 9 سال بازگشایی شد.

موزه دوران اسلامی در 4 هزار متر مربع زیربنا و 170 ویترین و موزه پیش از تاریخ در 2570 مترمربع زیربنا و 90 ویترین گشایش یافته است.

1500 شی تاریخی در این موزه ها به نمایش گذاشته شده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت:‌ گسترش موزه ها از ضرورت ها و نیازهای اصلی کشور است و موزه مرکزی برای حفظ و نشان دادن اشیا نیست بلکه حیات فرهنگی در آن جریان دارد.

اسحاق جهانگیری در مراسم بازگشایی بخش اسلامی موزه ملی افزود: گذشته در موزه ها به زبان می آیند و سخن می گویند و هر ملتی که از گذشته خود شناخت دقیق داشته باشد می تواند آینده خوبی برای کشورش رقم بزند.

وی ادامه داد: درست است که کشور برای توسعه به منابع فیزیکی و مادی نیازدارد ولی شرط کافی حتما وجود سرمایه های معنوی و فرهنگی است.

جهانگیری افزود: ما به صورت جدی باید به میراث فرهنگی توجه کنیم و به موزه ها به صورت اشیا مرده نگاه نکنیم چرا که آنها بخشی از فرهنگی هستند که ما را به عنوان ملت ایران در همه جهان معرفی می کنند.

وی با بیان اینکه در این دولت تلاش وسیعی برای بازگرداندن و ثبت جهانی برخی از آثار شده است اضافه کرد: وظیفه جدی ما این است تا از میراث فرهنگی، حفاظت و حمایت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در کشورهای اطراف خودمان شاهد فجایع بزرگی در از بین بردن آثار فرهنگی ملت ها هستیم .

وی گفت: دوران اسلامی ، دوران داد و ستد و گفتگوی ایران و اسلام بوده است .

جهانگیری افزود: در این موزه می توان کارهای مهمی که با فرهنگ و دانش اسلامی یک همزیستی و همپذیری در آن اتفاق افتاده و در دوگانگی و ستیز نبوده است ، دید و نباید دوران نه قبل از اسلام و نه بعد از اسلام فراموش شود .

معاون اول رئیس جمهور گفت : با افتخار اعلام می کنیم که گذشته پرافتخاری داریم و ملت متمدنی هستیم و نمی خواهیم در گذشته بمانیم.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: موزه، تاریخی، معاون اول ، جهانگیری